Kırsal Kesimde Yoksulluk Algısı ve Yaşam Memnuniyeti

Müge Kantar Davran, Naciye Tok

Kitap Açıklaması

Bu araştırmada, kırsal kesimde yaşayan ailelerin yoksulluk algılarını ve yaşam memnuniyetlerini, konunun öznesi olan insanların kendi tanımlarıyla ortaya koymak; ayrıca bu tanımın mevcut yoksulluk ve yaşam memnuniyeti tanımlarıyla ne kadar örtüştüğünü incelemek amaçlanmıştır. Araştırma alanı olarak Adana ili seçilmiştir.

Araştırma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yoksulluk, yoksunluk ve yaşam memnuniyeti ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmış ve konunun önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde literatür özeti verilmiş; üçüncü bölümde ise materyal ve yöntem açıklanmıştır. Araştırmada temel veri toplama aracı, kırsal kesimde yaşayan ailelerle yapılan bireysel görüşmelerden oluşmaktadır. Alan çalışmaları 2016 yılında tamamlanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde araştırma bulguları ve tartışma yer almıştır. Bu bölümde detaylı olarak ailelerin sosyo-demografik ve ekonomik yapıları, tarımsal faaliyetleri, ekonomik olarak ihtiyaçlarını karşılayabilme durumları, yoksulluk algıları, kendilerini yoksul görüp görmeme durumları, mutlulukları ve yaşam memnuniyetleri (sağlık, kamusal hizmetler, tarım politikaları vb.) kendi öznel değerlendirmeleri ile incelenmiştir. Araştırmanın beşinci ve son bölümünde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.

Araştırmada kullanılan ikincil veriler mevcut olan son yıl rakamları olup; 2016 yılı sonrasında yayınlanan ikincil verilerin gerekli görülen bir kısmı bu çalışma için güncellenmiştir.

Bu araştırma, "T.C. Çukurova Üniversitesi" tarafından proje olarak (Proje No: FBA-2016-4799) desteklenmiş; proje 2016 yılında başlamış ve 2017 yılında sonuçlanmıştır. Proje yürütücülüğü Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yapılmıştır. Projeden elde edilen verilerin belirli bir kısmı makale olarak da yayınlanmıştır.18,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik, Sosyoloji
ISBN: 9786257002202
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 68
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 200
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.