Kobi'lere, Büyük İşletmelere ve Girişimcilere Sağlanan Mali Destekler ve Hizmetler

Güncel Mevzuat Işığında

Çağan Cem Gezici

Kitap Açıklaması

Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'nin en önemli gereksinimi istikrarlı bir ekonomik kalkınmadır. Türk ekonomisinin belkemiğini ise Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler (KOBİ) oluşturur. Bugün Türkiye'de tüm işletmelerin kabaca yüzde 99'u KOBİ'dir. Ayrıca KOBİ'ler toplam istihdamın yüzde 78'ini, yaratılan katma değerin yüzde 55'ini oluştururlar. Toplam ihracatın da yarıdan fazlası KOBİ'lere aittir. Dolayısıyla istikrarlı bir ekonomik kalkınma için KOBİ'lerin önemi yadsınamaz. KOBİ'lerin ekonomik istikrara ve kalkınmaya katkılarının yeterli düzeyde olabilmesi ise devletten aldıkları teşviklere ve desteklere bağlıdır.

Günümüz Türkiye'sinde çok sayıda devlet kurumu, KOBİ'lere ve büyük işletmelere çok çeşitli teşvikler ve mali destekler sağlamaktadır. Özellikle KOBİ'ler desteklerin ve destekleri sağlayan kurumların çeşitliliği nedeniyle bunlara ulaşmakta zorlanmaktadırlar. Elinizde bulunan kitap bu konuda KOBİ'lere büyük ışık tutacak ve yol gösterecek bir çalışmadır. Büyük işletmelere ve KOBİ'lere sağlanan mali destekler, hizmetler ve teşvikler konusunda arayış içinde bulunan işletmelerin işini kolaylaştıran bu çalışma için, Ufuk Üniversitesi SBE'de master öğrencim olan ve tezini de benzer konuda danışmanlığım altında başarıyla yapan Sayın Şağan Cem Gezici'yi kutluyorum.
-Prof. Dr. Mehmet Tomanbay / İktisatçı

Günümüzde Rekabet edilebilirliğin, verimliliğin ve dolayısıyla ekonomik kalkınmanın sağlanması için yenilik ve girişimcilik temelli politika araçlarının önemi giderek artmaktadır. Bu araçlardan teşvik, hibe ve her türlü devlet yardımları ile girişimciliğin ve işletmenin teşviki, kalkınmanın tetikleyicisi olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde girişimcilere ve işletmelere yönelik parasal olan veya olmayan çok çeşitli teşvik, hibe ve devlet yardımları bulunmaktadır. Ancak yapılan çalışmalarda bilinebilirlik ve erişebilirlik oranları çok düşük olup KOBİ'lerin yüzde 85'inin söz konusu teşviklerden yararlanmadıkları görülmektedir. Doğası gereği karmaşık bir yapıya sahip mevzuat düzenlemelerin bilgiye erişimde sorunlar yaşayan KOBİ'ler ile tüm girişimcilere anlaşılabilir bir şekilde sunulması önem arz etmektedir. Bu çerçevede teşvik, hibe ve her türlü devlet yardımlarını sistematik bir biçimde girişimcilerin istifadesine sunan Sayın Çağan Cem Gezici'ye teşekkür eder bu çalışmanın tüm kişi ve kuruluşlara faydalı olmasını dilerim.
-Erdoğan Küçük/ KKTC Merkez Bankası Eski Başkanı

Ulusal ve uluslararası hibe programlarının neredeyse tamamını kapsayan çok geniş bir başvuru kaynağı olan bu çalışma; hibe fonları konusunda doğru, güncel ve kullanılabilir bilginin yaygınlaştırılmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Projesi olan ancak kaynak sıkıntısı yaşayan girişimciler ve KOBİ'ler için çok yararlı olacağı kanaatindeyim.
-Neptün Denli/ Ekonomist- Hibe Projeleri Uzmanı85,00 ₺ %8
78,20 ₺
Tedarik Süresi: 4 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051463742
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 485
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Ağırlık: 1112
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.