Koku

Bir Katilin Hikayesi

Patrick Süskind
9 kişi
Kidega'nın Koku Kitap Yorumu
İnanılması güç, hayalinin tasviri dahi zor bir yeteneğin öyküsü. 1700'lerin sonuna doğru Fransa'da Jean-Baptiste Grenouille benzersiz bir özellikle doğuyor. Çevrede bulunan canlı, cansız her şeyin kokusunu duyumsayıp, ayrıştırabiliyor. Kokular hayatının merkezi olup bunun için yapabilecekleri ise öykünün merkezini oluşturuyor. Kendi kokusunun peşine düşmesiyle hikaye okuyucu tarafından unutulmaz bir hal alıyor.

Kitap Açıklaması

18. yüzyıl Fransa. Kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille, tüm insancıl duyumlardan ve duygulardan yoksun, yalnız kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten bile çekinmeyen bir katildir. Herkesin, her şeyin kokusunu almak, dilediği tüm kokuları üretmek konusunda gerçek bir dâhi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını, bulunduğu yerlerde insanların kendisinden çıkan kokuyu alamadıklarını anladığı gün dünyasını yitirmiştir. Tek çıkar yol, başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bir birey olarak var olamamış, ama kendi benliği dışında her istediğini yaratabilmiş bir dâhiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde ancak Kafka’nın eserinde görülebilecek bir insanlık tragedyasının anlatısıdır.

Patrick Süskind Kitapları
27,50 ₺ %35
17,88 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Das Parfum
ISBN: 9789750737992
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 263
Basım:
Ebat: 12,5x19,5 cm
Çevirmen: Tevfik Turan
Ağırlık: 214
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Nihat Ceylan (30.11.2019)

  Çok farklı ve etkileyici bir kitap. Okunmalı

 • Ogün Yorulmaz (08.04.2019)

  Koku filmini de izledim ama gerçek şu ki kitabı kadar tat vermedi. Kendi kokusunun peşine düşen bir adamın yapacaklarının sınırı yok. Canlı cansız her şeyin kokusunu duyumsayan ve sürekli bir arayış içinde olan bir insanlık tragedyası merak edenler varsa öncelikle kitabı sonrasında ise filmini izlemelerini tavsiye ederim.

 • Şahnur Çetiner (04.04.2019)

  Koku filminden daha etkili olduğunu düşündüğüm bir kitap o yüzden filmini izlemeden önce mutlaka kitabını okumanızı tavsiye ederim.

 • İrem Akal (30.01.2019)

  Yazar Patrick Süskind' in alışılmışın dışındaki konusu (spoiler vermeden) ve tarzıyla yıllar sonra bile unutulmayacaktır bundan şüphem yok.