Konya Ağzı Üzerine Araştırmalar

Saim Sakaoğlu

Kitap Açıklaması

Saim Sakaoğlu

Konya 1939 doğumlu... İlk, orta ve lise öğrenimi orada tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden ve Çapa Yüksek Öğretmen Okulundan diploma aldı. Tokat'ta lise (1965-1967) ve Erzurum'da üniversite hocalıkları yaptı. 1988'de profesör olarak geldiğe Konya Selçuk Üniversitesinde Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı yaptı. Türk Halk Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezini kurup emekli oluncaya kadar başkanlığını yürüttü.

Ulusal ve uluslararası düzeyde seminer, bilgi şöleni, kurultay ve çalıştaylar düzenlendi, bu tür toplantılara katıldı ve yurt dışında düzenlenen pek çok toplantıda da bildiriler sundu. Makedonya'da misafir profesör olarak dersler verdi.

Türk Dil Kurumunda, 1983-2001 yılları arasında üç dönem bilim kurulu üyeliği ile dört yıl kadar da yürütme kurulu üyeliği yapmıştır. 12 Temmuz 2012'de ise "Türk Diline Emeği Geçmiş Bilim Adamları' arasında yer almış, Türk Dil Kurumu tarafından '80. Yıl Anısına Şeref Belgesi Takdimi' ile onurlandırılmıştır.

Sayısız ödülleri, kazandığı birincilikleri vardır. Yurt içinde ve yurt dışında bazı meslek kuruluşlarının üyesidir.

Hakkında iki armağan kitabı yayımlanmış, ayrıca beş derge de özel sayı düzenlemiştir.

 Saim Sakaoğlu Kitapları

28,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Hobi Kitapları
ISBN: 9789756527924
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 304
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 380
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.