Konya'nın Efsaneleri

Abdurrahim Küçük

Kitap Açıklaması

Efsane kısaca; halk arasında yaygın bir şekilde anlatılan, kuşaktan kuşağa, nesilden nesile aktarılan bir olağanüstü durumun adıdır. Efsan ve efsane şeklîlerinde kullanılan kelimenin aslı Farsçadır. Günümüzde bu kelime, hikâye ve sergüzeşt manasına gelmektedir.Her milletin kendine has efsaneleri, hikâyeleri vardır. Başlıca Türk efsaneleri; Oğuz destanı ve Ergenekon destanıdır.

Efsaneler, şehrin kadimliği ile tamamen bağlantılıdır. Şehrimizin efsaneleri, Türklerin ete kemiğe büründüğü Selçuklu devletinin başkenti olması hasebiyle bir başka ehemmiyet kesp ettiği su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle şehrimize ait efsaneler, sadece burada yaşayanları değil,Türk dünyasını ve İslam dünyasını yakinen ilgilendirdiği inancındayız.

Bu gerçek, kitapta yer alan efsanelerin, Hristiyanların bölgede hâkim oldukları, Roma ve Bizans devletleri ve akabinde Türker’in bölgeye gelişi, Selçuklu, Osmanlı imparatorluğu dönemlerini de içine aldığından açıkça anlaşılacaktır.

Bizce efsane: insanların birçoğu tarafından vukuu hayal olan, normal insanların üstünde güç sarf edilerek elde edilen, bir milletin oluşumu; başka bir milletin yok oluşunu, erdemin, doğruluğun neticesinde ulaşılan, özetle çok insanın olmak isteyip de olamadığı hayata dair birçok gerçeği barındıran hikâyelerdir.

Ve efsane: düz hayali zorlayan kahramanlıkların destanıdır.

Biz onları ders almak için okur ve okutulmasını sağlarız. Tüm okuyucularımızın bu amaçla okumalarını salık verir,bir başka faydalı eserde buluşabilmemiz için dualarını bekleriz.

- 9 Mart 2017 Abdurrahim KÜÇÜK

 

Abdurrahim Küçük Kitapları
25,00 ₺ %28
18,00 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053371205
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 208
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Mehmet Ateş
Ağırlık: 208
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.