Kopernik’in Laneti

Philipp Vandenberg

Kitap Açıklaması

Kopernik'in laneti engizisyonun ve dinsel fanatizmin cenderesine hapsolmuş Ortaçağ Avrupası'ndan bir kesit sunuyor bize.

Kilise, Kopernik tarafından yazılan ve ölümünden sonra yayınlanan "De Astro Minante" adlı kitabı toplatarak yakar; ancak Benedikten rahiplerin kaldığı bir manastırın kütüphanesinde saklanan nüshasını ele geçiremez. Kopernik bu kitabında, dünyanın sonuna ilişkin Kilise görüşlerine karşı çıkmaktadır. Kilise ve engizisyon bu nüsha yüzünden ölümler saçmakta ve ne pahasına olursa olsun kitabı bulup imha etmek istemektedir. Gökbilime meraklı olan ve babası engizisyon tarafından mezarından çıkarılarak yakılan Leberecht Hamann, kitabı kütüphaneden çalar. Amacı, engizisyonun, babasının itibarını iade etmesini sağlamaktır. Hamann, böylece Kilise ve engizisyon karşısında yaşamını ciddi bir tehlikeye atar, aynı zamanda da onlara karşı önemli bir silah edinir.
(Arka Kapak)
Kilise aristokrasisi ve engizisyon, buna karşı Ortaçağ'ın akıldışılığına uygun bir çözüm bulmakta gecikmez: Takvim reformuna giderek, 4 Ekim 1582 ile 15 Ekim 1582 tarihleri arasındaki günleri tüm takvimlerden siler. Bu reformla hem Hamann'ın tehdidini hem de Kopernik'in bu tarihler arasında bir gökcisminin dünyaya çarpacağı iddiasını boşa çıkartmaya çalışır.

Philipp Vandenberg'in "Kopernik'in Laneti", Michelangelo, Leonardo de Vinci, Carvacchi, Christoph Clavius, Luigi Lilio vb. gibi tarihsel kişiliklerin tanıklıklarına ve gerçek bir tarihi zemine dayanıyor.
(Arka Kapak)Philipp Vandenberg Kitapları

27,78 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789755451862
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 448
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 448
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.