Kitap Ara
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Körlük
Kidega'nın "Körlük" Kitap Yorumu
Bir kafede otururken akla gelen Nobel ödüllü bir kara ütopya. İleri derecede gerçekçi üslubuyla okuru içine çekiyor ve asla bırakmıyor. İçinde isimlerin, statülerin ve yaşların olmadığı, körlüğün metafor olarak kullanıldığı bir Saramago eseri. İnsan doğasının yadsınamaz vahşiliği üzerine çarpıcı bir kıyamet senaryosu. Siyaset, devlet felsefesi, din ve ahlak kurallarının incelemesini yaparken bizlere unutulmayacak bir edebi eser armağan ediyor.

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.

Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikayesi.

Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

Jose Saramago Kitapları
28,00 ₺ %50
13,89 ₺
Tedarik Süresi: 1 işgünü
30 TL üzeri kargo bedava Kargo Bedava
Favorilerime Ekle

Kitap Ayrıntıları

Türü: Edebiyat, Roman
Orijinal Başlık: Ensaio Sobre a Cegueira
ISBN: 9786052980811
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 336
Basım: Ocak 2018
Çevirmen: Işık Ergüden
Jose Saramago

Jose Saramago Hakkında

Jose Saramago Kimdir?Portekiz edebiyatının dünyaca ünlü yazarlarından biri olan Jose Saramago 16 Kasım 1922 yılında Portekiz’in Azinhaga Ribatejo kentinde doğmuştur. Yoksul bir köylü ailenin çocuğu ol...

"Körlük" Kitabı Hakkında Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Şahnur Orbay (11.07.2018)

  Böyle bir kitapla yeni tanıştığım için oldukça üzgünüm fakat sevindirici tarafı çeviri bakımından oldukça kaliteli olması. Körlük kitabı uykusuz geceler geçirmeme neden oldu. Tavsiyemdir.

 • Esma Kutlay (10.07.2018)

  Saramigo'nun körlük kitabı yaşamla ölüm arasında ince bir çizgiden bahsediyor. Kitap okuyucuyu kendine çekmeyi başarabilen bir başyapıt.

 • Sinem Özbey (09.07.2018)

  Körlük büyük bir kurgu, etkileyici üslubu ile okuyucuyu kendine çekmeyi başarıyor.

 • Serhan Erberk (04.07.2018)

  Gerçekçi anlatımını sayfaların arasına konduran yazar bence bu kitap ile istediği okur kitlesini elde etmeyi başarmıştır. Yeni edindiğim halde Körlük sanırım şuan yarıyı geçti ve fikrimi sizlerle hemen paylaşmak istedim. Başarılı bir kitap olmuş.

 • Bora Saygıner (03.07.2018)

  Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Bir adamın trafikte durduk yerde görme yetisini kaybetmesi ile başlayan bu kitap tüm ilgileri üzerine çekeceğinin sinyallerini zaten tanıtım metninde vermişti. Körlük kitabı artık benim baş ucu kitabım. Tüm emek verenlere teşekkür ederim.

 • Koray Ilıcalı (03.07.2018)

  Körlük kitabı konuşma dili kullanılmadan virgül kullanılarak devam eden yapısı sayesinde zorlayabilir biraz. Fakat körlük herkesin okuması gereken bir eser.

 • Ada Akgül (18.06.2018)

  Distopik bir eser olan Körlük alanında oldukça başarılı. Çok satanlar listesinde yer alması elbette tesadüf degil. Kitabın konusunun bir salgınla tüm kentin görme yetisini kaybetmesi olsa da mesajı ince ve düşündürücü.

 • Şahnur Kunter (24.05.2018)

  Jose Saramago’nun Körlük kitabı tahmin ettiğim üzere mükemmel bir kitap. Kitabın son sayfasına geldiğinde acaba bir iki sayfa daha var mıdır etkisi uyandırması da başarılı bir eser olduğunun göstergesi.