Körlük

1998 Nobel Edebiyat Ödülü

Jose Saramago
44 kişi
Kidega'nın Körlük Kitap Yorumu
Bir kafede otururken akla gelen Nobel ödüllü bir kara ütopya. İleri derecede gerçekçi üslubuyla okuru içine çekiyor ve asla bırakmıyor. İçinde isimlerin, statülerin ve yaşların olmadığı, körlüğün metafor olarak kullanıldığı bir Saramago eseri. İnsan doğasının yadsınamaz vahşiliği üzerine çarpıcı bir kıyamet senaryosu. Siyaset, devlet felsefesi, din ve ahlak kurallarının incelemesini yaparken bizlere unutulmayacak bir edebi eser armağan ediyor.

Kitap Açıklaması

Usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı olan, sinemaya da uyarlanmış Körlük, toplumsal yaşamın nasıl bir vahşete dönüşebileceğini müthiş bir incelikle gözler önüne sererken, insana dair son umut kırıntısını da bir kadının tek başına örgütlediği dayanışma ve direniş örneğiyle sergileyen unutulmaz eserler arasında yerini almıştır.Jose Saramago Kitapları

39,00 ₺ %40
23,40 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Ensaio Sobre a Cegueira
ISBN: 9786052980811
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 336
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Çevirmen: Işık Ergüden
Ağırlık: 336
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Elif Şahin (15.03.2021)

  Hayatımda okuduğım en güzel kitaplardan birisi.

 • fatma demirel ışık (02.01.2021)

  Gayet güzel mesaj içeren bir kitap akıcı merak uyandırıyor.

 • Gönül Toprak (30.12.2020)

  Yıllar önce okumuştum. Çok beğendiğim hissi kalmış bende. Yeniden okumak için tekrar aldım.

 • Zuhal YAZICI (20.12.2020)

  Beğenerek okumuştum fakat korona günlerinde evde tıkılı kalmışken konusu gereği çok da akıcı olmamıştı. Olsun, mühim olan verdiği mesajdı ve o da çok iyiydi.

 • İkbal Pınar (13.12.2020)

  Okurken elimden bırakamadığım, yarın bana olsa ne yaparım diye düşünmekten uyuyamadığım kitap. Beni en çok etkileyen ve yine okuyacağım bir kitap. Okuyun , okutun ! :))

 • ferit çınar (12.08.2020)

  Bence abartıldığı kadar güzel bi kitap değil ama vakit geçsin diye okunabilir

 • Pınar Korkmaz Çelik (29.06.2020)

  Okunması gerekenler listenizde kesinlikle yer almalı.

 • Burçin Odabaş (18.05.2020)

  Gerçekten görmek nedir ve gerçek körlük nedir düşündüren ve nobeli haketmiş kitap. Şiddetle tavsiye ederim.

 • ERSİN SAĞ (15.04.2020)

  Beklenenden hızlı geldi. Hediye için teşekkürler

 • Zeynep Ünsal (15.01.2020)

  Hasan Ali Topbaş’ın Beni Kör Kuyularda adlı eserini okuduktan sonra José Saramago’ın Körlük’ünü okuyunca her iki eserde ortak bir yön dikkatimi çekti.İnsanların yanındakini görmeden, umursamadan hayatlarına devam ettiğini, bakar körler olduğunu bir kez daha anladım.Yazar,bir gün tüm insanlar kör olsa nasıl olur diye düşünmüş ve bu romanı kaleme almış.Düşünmesi bile ürpertici yazar öyle bir anlatmış ki birdenbire salgın bir hastalık gibi yayılıp tüm dünyayı saran körlüğü,ürpermemek elde değil.Görebilmenin ne kadar önemli olduğunu her an hissederek okuyorsunuz kitabı.Ne enteresan körlüğü anlatan sayfaları okurken o sayfaları okuyan gözlerimi düşündüm hep.Bu gözler “Körlük”ü okudu çok şükür bin şükür görebildiğim için.

 • Kadir Doğanşahin (20.11.2019)

  Kitabı Can yayınlarının çıkarmış olduğu baskıdan okudum. çevirisş Aykut Dermana ait. Baştan söylemeliyim ki çeviri hususunda ciddi endişelerim var. Eğer yazarın tarzından kaynaklı birşey değilse, cümleler çok sarkık ve devrik. Kitabın tamamını değerlendirdiğimizde cümlelerdeki karakterin aynısını görebiliyorsunuz. Romanın kurgusu çok iyi ancak yazar çok sıkıcı bir anlatıma sahip. Romanın bir çok kısmında gereksiz anlatımlar ile romanın akıcılığını öldürmeyen ama süründüren bir tarzı var. Yazar nobel ödüllü ama bu eserinin nobel almasında çok bi katkısı olduğunu düşünmüyorum. Neredeyse 400 sayfalık bir hacme sahip olan bu romanı gereksiz gevezeliklerden arındırarak 100 sayfa yazmış olsaydı, muhteşem bir eser olurdu. Okuyucusuna hamallık yaptıran bir yazar. Ancak inat ettim ve görmek isinli romanını da okudum. Keşke körlük ile kalsaydım, devam etmeseydim dedim. İkinci romanın kurgusu birinciye nazaran pek parlak değil ama eh işte... Görmek romanında körlükte olduğuna kıyasla çok daha fazla gevezelik yapmış. Sırada ölüm bir varmış Bir yokmuş isimli eseri var, küçük bir hacme sahip, o nedenle körlük ve görmek kitaplarından daha iyi olacağı yönünde umutluyum.

 • Fatih ÇELİK (11.06.2019)

  Kesinlikle ürpertici bir roman. Her satırda kör olmadığınız için şükrediyor ya da kör olma korkusu gibi garip bir his duyuyorsunuz. İnsan davranışlarını mükemmel anlatmış yazar. İnsanı anlatmış... Belki de bu yüzden kitapta bi yer ülke ismi yok hatta ve hatta roman karakterlerinin bile ismi yok. Kesinlikle tavsiye ederim

 • Hilal Yıldız Bahçeci (18.09.2018)

  Ben kitabın hikayesini beğenmedim, hiç gerçekçi gelmedi. Kimse neyin neden olduğunu merak etmiyor, kimse problemi çözmeye çalışmıyor, sonu da aynı şekilde bitiyor.

 • Yusuf Keleş (13.09.2018)

  yazar kişilerin durumlar karşısında nasıl değişebildiğini;iyiyle kötünün,kötüyle iyinin nasıl şekillendiğini çarpıcı bir şekilde anlatmış.