Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupery
Kidega'nın Küçük Prens Kitap Yorumu
Literatürdeki en ünlü çocuk kitaplarından olsa da insanın hayatının her döneminde okuyabileceği, her defasında farklı hissettiren bir yol rehberi. Büyüklerin dünyasına ait mitleri, olguların, davranışların bir çocuk gözünden sorgulanmasını ve bu mitlerin birer illüzyon olduğunu yalın bir dille gözler önüne seriyor. İncecik bir kitapta dolu dolu toplum analizleri, insan tipleri mevcut; tıpkı bir çocuğun hayal gücünün ondan beklenmeyecek büyüklükte olması gibi...

Kitap Açıklaması

Sola Yayınları'nın kurulduğu günden beri iki kitabı yayınlamak bizim için önemli bir hedefti. Bunlardan biri beni yıllarca önce 4.Boyutun olabileceğine inandıran Edwin Abbott'a ait Flatland (Düzdünya) idi. Diğer ise elbette Exupery'nin "Küçük Prens"iydi. Her ikisi de olmadan kendimi tamamlanmış hisetmeyecektim.

Birincisini Sevgili Şermin Çetin'in çevirisiyle yayınladık. İki hedeften birine onun diliyle ulaştım. Planını, tasarımını, kitabın 1884 yılında yayınlandığı kapak tasarımıyla yayınladık. Değiştirmek istemedik, orjinal hali zaten çok güzeldi.

İkincisinin de orjinal halini istedim. Ancak aynı resimler o kadar çok kullanılmıştı ki, gözlere çok tanıdıktı. Ama orjinalinin büyüklüğünde ve kağıt renginde, kitabın ilk çevirmenlerinden biri olan Necdet Sander ve Sander Yayınları dışında kimse yayınlamamıştı. Sander Yayınları, Necdet Sander öldükten sonraki nesil tarafından devam ettirilemedi. Ancak 80'lerin öncesinde kitapevleri zinciri olan bir yayıneviydi)
Format belirlendi. Ancak kitaba ruhunu katacak aşıklara ihtiyaç vardı. Çevirisi orjinal olmalıydı, yorum olmamalıydı. Şairlerin ya da edebiyatçıların yorumları değil, tam bir çeviri olmalıydı. Formatı orjinal olmalıydı. Ama resimler, resimler, resimler o kadar çok kullanıldı ki, sanırım Exupery bile aynı resimlerin milyonlarca kere kullanılıp, her yerde döndüğünü bilseydi yenilenmesini isterdi. Belki de istemezdi ama biz öyle hayal ettik.

Çevirisinde "Küçük Prens Tenimde"nin yazarı ve Küçük Prens aşığı Melissa Mey le çalışmaya karar verdik. (Kendisinin aslında Sarı Tilki olduğunu iddia eden bir çatlak olduğunu sonradan anladım.) İllüstrasyonları sulu boya ile yapan Eren Caner Polat ve Tülay Palaz ile çalıştık, editörlüğünü Sola Yayınları'nın en küçük boyutlu editörü Buket Konur kimseye bırakmazdı. (Vücudunda bile Küçük Prens taşıyanlardan bir diğeri olan kendisinin de isminin Küçük Buket olarak değiştirilmesini istemesi size komik gelmesin.)
Sonra hepimiz oturduk ve düşündük... (Melissa Mey, Buket Konur, Sibel Deniz, Şirin Aydıner, Ayça Kabaş -ayça sadece oturdu- Eren Caner Polat ve Tülay Palaz). Çok malzeme var elimizde, ne yapacağız. Nasıl hepsini kullanacağız. Sonra başladık çıkarmaya... Çıkardık, çıkardık ve elimizde bu kaldı. Tamamı renkli, özel vivid kağıdına, tüm sayfalarda yeni illüstrasyonlarla....

Sonuna da kendinizi bir an için Exupery gibi hissetmenizi istediğimiz bir sürpriz ekledik :)

Bu kitabı bu yıl sponsor olduğumuz Antalya Altın Portakal Film Festival'i için ürettik.

Küçük Prens ilk yazıldığında 1000 sayfalık bir eserdi. Mükemmelleşmek için kısaldı, kısaldı, kısaldı... Bu kitabı okuyunca hak vermemek elde değil. Öyle ki Exupery'nin o güzel sözü Küçük Prens'in mükemmelliği ile kanıtlanıyor. "Mükemmeliğe, yazıya eklenecek hiçbir şey kalmadığında değil, yazıdan çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında ulaşılır.

Bu da kitabın içinden en sevdiğimiz alıntı. Bu çocukça heyecanımı anlayabilecek olanlar aşağıdaki mesajı da anlayacaklardır.Antoine de Saint-Exupery Kitapları

12,96 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Le Petit Prince
ISBN: 9786059692236
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 112
Basım:
Ebat: 16x20 cm
Çevirmen: Melissa Mey
Ağırlık: 112
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.