Kidega'nın Küçük Prens Kitap Yorumu
Literatürdeki en ünlü çocuk kitaplarından olsa da insanın hayatının her döneminde okuyabileceği, her defasında farklı hissettiren bir yol rehberi. Büyüklerin dünyasına ait mitleri, olguların, davranışların bir çocuk gözünden sorgulanmasını ve bu mitlerin birer illüzyon olduğunu yalın bir dille gözler önüne seriyor. İncecik bir kitapta dolu dolu toplum analizleri, insan tipleri mevcut; tıpkı bir çocuğun hayal gücünün ondan beklenmeyecek büyüklükte olması gibi...

Antoine de Saint-Exupéry, 29 Haziran 1900 tarihinde Lyon’da doğdu. Uçaklara çok meraklıydı, evlerinin yakınındaki havaalanına gider, uçakları seyrederdi. 1912 yılında, tatil için gittikleri küçük bir kasaba olan Ambérieu-en-Bugey’de pilot ve makine mühendisi olan Gabriel Salvez Wroblewski onu uçağına alıp gezdirmişti. Bu, onun ilk uçuş deneyimiydi; çok heyecanlandı. 1917 yılında liseyi bitirdi. Donanmaya girmek istiyordu; bunun için Paris’te Saint-Louis lisesinde hazırlık sınıfına devam etti. Ancak sınavda başarısız oldu; edebiyat dersinden iki kez sınav kaybetmiş, kontenjan puanını tutturamamıştı.

1920-1921 yıllarında Güzel Sanatlar Okulunda mimarlık bölümüne devam etti, ancak okulu bitiremedi. 1921 yılında Strasburg’ta Hava Kuvvetlerinde askerliğini yaptı, burada uçak kullanmayı öğrendi. 1923 yılında askerliği bitince çeşitli işlerde çalıştı. 1926 yılında ilk eserini yazdı: L’Aviateur (Havacı). Aynı yıl Toulouse-Dakar arasında kargo taşımacılığı işi yapan Latécoère şirketine girdi. Önce yer hizmetlerinde çalıştığı bu şirkette, kısa sürede kokpite girdi ve Toulouse-Casablanca, Casablanca-Dakar hattında uçmaya başladı. 1927/28 yıllarında Güney Fas’ta Cap Juby havaalanında şef olarak çalıştı. Bu dönemde Courrier Sud (Güney Postası) adlı eserini kaleme aldı. 1929 yılında çalıştığı şirket adına Arjantin’e gönderildi, Aeroposta Argentina şirketinin şefi olarak orada posta ve kargo işlerini organize etme işinde görevlendirildi.
1931 yılında Paris’e döndü; aynı yıl Vol de Nuit (Gece Uçuşu) adlı eserini yazdı. Çalıştığı şirket iflas edince 1935 yılında o zaman yeni kurulmuş olan Air France şirketine girdi. Bu dönemde Paris-Saygon arası uçuş rekorunu kırmak isterken uçağı Mısır’da çöle düştü. 1938 yılında New York’tan Güney Amerika’nın ucundaki Ateş Topraklarına uçuş denemesi yaptı. Ancak uçağı Guetamala’da düştü, ağır yaralandı. İyileşmek için uzun süre New York’ta kaldı; bu dönemde insanlar arasındaki dostluk temasını işlediği Terre des Hommes (İnsanların Dünyası) romanını yazdı. Bu romanıyla Fransız Akademisinin büyük ödülünü aldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında (1939-1940) bir uçuş istihbarat biriminde görev aldı. Daha sonra bir süre New York’ta bulundu. Bu dönemde Pilote de guerre (Savaş Pilotu) ve en önemli eseri olan Le Petit Prince (Küçük Prens) adlı eserlerini kaleme aldı.

1943 yılında tekrar hava kuvvetlerine döndü, Kuzey Afrika’da görev yaptı. 31 Temmuz 1944 yılında bir Lockheed F-5 uçağıyla Korsika adasındaki Borgo’dan Grenoble istikametine doğru bir istihbarat uçuşu için havalandı. Ancak bu onun son uçuşu oldu; uçağı Akdeniz’e düştü. Uçağının parçaları 2000 yılında Akdeniz’de Marsilya açıklarında île de Riou adası yakınlarında bulundu.

Antoine de Saint-Exupery Kitapları
6,00 ₺ %35
3,90 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Türü: Edebiyat, Roman
ISBN: 9786051809687
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 112
Basım: Eylül 2017
Ebat: 135x21
Antoine de Saint-Exupery

Antoine de Saint-Exupery Hakkında

Antoine de Saint-Exupery, 29 Haziran 1900 yılında Fransa'nın Lyon şehrinde dünyaya gelmiştir. Aristokrat bir aileye mensup olan Exupery okulda başarılı değildi. Uçaklarla 12 yaşında tanıştı.Antoine de...

Küçük Prens Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Şahnur Çetiner (30.08.2018)

  Küçük Prens kitabını kendi hayatıma göre küçük hissettiğim bir zaman diliminde okudum ve bu yüzden kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum. Kesinlikle yaş sınırı olmayan bir kitap ve herkesin de okuması gerekiyor.

 • Burcu Samancı (06.08.2018)

  bu kitabı çok beğendim.

 • Ada Erberk (02.08.2018)

  Küçük Prensi okumayan yok herhalde. Çocuğum için almış olsam da kitabı ilk bitiren ben oldum. Hemen her yaşa hitap eden kitaplara ailecek bayılıyoruz.

 • Ege Köybaşı (20.07.2018)

  Küçük Prens kitabı okumalı ve okutturulmalı.

 • Emre Türkdoğan (11.07.2018)

  Küçük prens aracılığı ile büyüklere yazılmış Küçük Prens kitaplıkların göz bebeği olacak bir eser.

 • Ahmet Özdoğan (03.07.2018)

  Oldukça ilgi gören bu kitabı aslında kızım için almıştım ama o kitaba başlamadan ben okudum. Ben bitirdikten sonra şimdi de ona her gün okuyorum. Birlikte okuyabileceğimiz güzel kitapların başında gelen Küçük Prens artık bizim başucu kitabımız.

 • Burcu Erginsoy (03.07.2018)

  Küçük Prens kitabı büyüklerin ve küçüklerin her kitap sevdalısının mutlaka okuması gereken bir eser.

 • Nurdan Teoman (18.06.2018)

  Oğluma aldım, bayılarak okudu. Her gece benden Küçük Prens okumamı istiyor.

 • İrem Yazıcı (18.06.2018)

  Küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasına bakış açısını severek okuyabileceğiniz klasik. Küçük Prens'i Okuyun okutturun.

 • Baran Bolatlı (11.06.2018)

  Tekrar tekrar okunacak bir eser. 25 yaşındayım ve bir çocuk kitabı olarak geçen bir kitap bana bu kadar haz verdi. Küçük Prens okullarda mutlaka okutulması gereken eserler arasında olmalı.

 • Emel Kumcuoğlu (22.05.2018)

  Küçüklere büyüklere herkesin severek okuyacağı eserlerden biri bence Küçük Prens. Eğer bir kitap arayışınız var ise mutlaka Küçük prens kitabını tercih etmelisiniz.