Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Desteklenmesinde KOSGEB'in Rolü

Selim Baha Yıldız

Kitap Açıklaması

Dünya üzerinde çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de ekonominin yapı taşını KOBİ'ler oluşturmaktadır. Ülkemizde toplam işletmelerin %99'dan, istihdamın %76'dan fazlasını oluşturan KOBİ'ler ekonomik ve sosyal kalkınmada çok önemli roller üstlenmektedirler.

Mayıs 2009'da yenilenen KOSGEB Kuruluş Kanunu ile beraber imalat sektörü dışında hizmet ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ'lere de destek vermeye başlayan KOSGEB, ülkemizde KOBİ'lerden sorumlu ulusal bir kuruluş özelliğine kavuşmuştur.

Genişleyen hedef kitle ve yeni destek programları ile beraber 2010 yılından itibaren KOSGEB'den destek alan işletme sayısında ve KOBİ'lere dağıtılan destek miktarlarında çok önemli artışlar meydana gelmiştir.

Bu çalışmasının amacı; KOSGEB'in yeni destek programlarından yararlanan işletmeler üzerinde desteklerin etkisinin değerlendirilmesidir. Değerlendirme, KOSGEB Veri Tabanı'ndan alınan Türkiye genelindeki 8360 işletmenin 2009-2012 yıllarına ait verileri ile eğilim skor eşleştirmesi ve farkın- farkı yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla yapılmıştır.

İşletmelerin istihdam, net satışlar ve mali bilanço büyüklüğü verileri, işletmelerin yararlandığı dört değişik destek miktarı için değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda analizi yapılan dört destek miktarı için istihdamın, net satışların ve mali bilanço büyüklüğünün pozitif yönde etkilendiği ve destek miktarı arttıkça etkinin arttığı ve istatistiki olarak anlamlı hale geldiği tespit edilmiştir. Destek miktarının 50.000 TL'nin üzerinde olduğu durumlarda, KOBİ'lerin net satışları ve mali bilanço büyüklüklerinde; destek miktarının 10.000 TL'nin üzerinde olduğu durumda ise KOBİ'lerin istihdamı üzerinde desteklerin pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip oldukları görülmüştür.32,00 ₺ %10
28,80 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786057786265
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 116
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 116
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.