Kur'anda Peygamber Kıssaları 1. Cild

Oku! İbret al!

Osman Onbaşıgil

Kitap Açıklaması

Geçmişte yaşayan peygamberlerin, kavimlerin ve milletlerin yaşadığı sosyal, dini ve ictimai hadiseleri anlatan ibret verici hikayelere ve haberlere Kıssa denir.Dinimizin Yüce kitabı Kur‟an-ı Kerimde Cenabı Allah, geçmişteki bazı kavimlerin, milletlerin ve peygamberlerin hayatlarını ve yaşadığı olayları kıssa olarak bize haber verir ki, biz insanlar onlardan ibret alsınlar ve hayatlarına güzel yön versinler diye!.. Ve yüce Allah Kur‟anda şöyle buyurur: "Andol-sun ki, onların kıssalarında akıl sahipleri için ibret vardır. Kur‟an, uydurulabilecek bir söz değildir. O kendinden öncekileri tasdik eden, her şeyi ayrı ayrı açıklayan ve inanan bir toplum için, bir yol gösterici ve bir rahmettir."(Yusuf-111)

Kur‟anda anlatılan kıssaların bazısı geçmiş peygamberlerin peygamberlik görevini ifa ederken karşılaştıkları güçlükleri, çektikleri çileleri, sıkıntıları, ızdırapları ve bunlara karşı gösterdikleki sabrı ve tahammülü anlatır. Kıssaların bir kısmı da geçmişteki kavimlerin dini, ahlaki ve ictimai hayatlarında düştükleri sapıklıklardan ve ahlaksızlıklardan bahsederek onların bu sapıklıklarının ve ahlaksızlıklarının insanlarda ve cemiyette meydana getirdiği olumsuzlukları haber verir. Bu konuda Yüce Allah‟ın uyarılarını hatırlatır. Uyarılara aldırmayan azgın insanların ve kavimlerin Allah‟ın gazabına uğrayıp nasıl helak olduklarını haber verir. Nuh kavmi kıssası, Lüt kavmi kıssası, Salih peygamber kıssası … v.s. Bütün bunları bize Cenabı Allah Kur‟anda açık açık haber verir ki, aklımızı kullanarak ders alalım ve Allahın gösterdiği doğru yoldan ayrılmayalım diye!.. Yüce Allah bir ayette şöyle buyurur: "Ya Muhammed! Andolsun ki, biz senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediklerimiz de var. Hiçbir peygamber Allah‟ın izni olmadıkça kendiliğinden ayet getirmez. Allah‟ın emri gelince artık o uygulanır. O zaman batılı seçenler hüsrana uğrayanlardır."

Bu kıssalarda özellikle imansızlık nedeniyle hayasızlığın, edepsizliğin ve ahlaksızlığın, zulmün ve haksızlığın virüs mikrobu gibi hızla yaygınlaştığı toplumlarda her türlü ahlaksızlığın, kötülüğün ve zulmün alenen yaşandığını görürsünüz. Ve bu bağlamda; haddi aşan ve doğru yoldan ayrılanzâlim, ahlaksız ve sapık insanların ve kavimlerin insanlara nasıl zulmettiklerini görürsünüz..Azgınlıkta, haksızlıkta ve zulümde haddi aşanların Allah tarafından nasıl cezalandırıldıklarını nasıl helak edildiklerini görürsünüz!.

Bu kıssalarda Allah‟a ve Onun sadık peygamberlerine inanan sadık, sabırlı, ahlaklı, ve muttaki insanların zalimlere ve hayasızlara karşı yaptıkları mücadeleleri, çektikleri sıkıntıları ve eziyetleri de görürsünüz. Ve yine bu kıssalarda Alah‟a ve peygamberlerine samimiyetle inanan ihlaslı ve ahlaklı, merhametli ve mütevazi mü‟minlerin Allah‟ın rahmetiyle ve yardımıyla müşriklere, sapkınlara karşı nasıl üstün kılındığını görürsünüz.

Bu kitapta yer alan kıssaları okuduğunuzda onları bir hikaye gibi okumayınız. Okuduğunuz her kıssayı mutlaka ihlasla ve içtenlikle tefekkür ediniz ve bu kıssalardan kendiniz için güzel hisseler çıkarınız ki, imanınız nurlu, yolunuz aydınlık, ibadetleriniz ve işleriniz güzel, hayatınız ve geleceğiniz huzurlu ve mutlu olsun.

 17,50 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054989805
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 314
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Editör: Seyfi Karahan
Ağırlık: 314
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.