Küreselleşme Sürecinde Kentlerin Tarihsel Kültürel Değerlerinin Korunması

Perihan Kiper

Kitap Açıklaması

Uluslar arası düzeyde tarihsel-kültürel miras koruma politikalarının gelişimi, "insanlığın ortak mirası", "dünya mirası" anlayışını güçlendirmiş; devletleri koruma konusunda ulusal politikalar oluşturmaya adeta zorlamıştır.

Ülkemizde tarihsel ve kültürel değerlerin korunması konusunda Cumhuriyet öncesi dönemden beri varolan çabaların son yıllarda, uluslar arası politikaların da etkisiyle arttığı gözlenmektedir. 1980'den sonra, politikaların belirlenmesi, örgütlenme, mevzuat ve kullanılan araçlar açısından olumlu gelişmeler olmasına karşın, koruma alanında hala önemli sorunlar yaşanmaktadır.

Dr. Perihan Kiper, çalışmasında, tarihsel ve kültürel değerlerin korunması sorununu, kent kimliği çerçevesinde hem uluslar arası hem de ulusal boyutta bilimsel olarak büyük bir titizlikle ele almaktadır. Konu ile ilgili kuramsal tartışmaları, mesleki deneyiminin sağladığı avantajdan da yararlanarak ustalıkla somutlaştırmakta, koruma sorununu Seattle ve Bodrum örneklerinde gözler önüne sermektedir. Küreselleşme sürecinde Türkiye kentlerinde yaşanan değişimlere ilişkin olarak yapmış olduğu alan araştırması da çalışmaya özgün bir nitelik kazandırmaktadır. Kendisini bu başarılı ve yararlı çalışması nedeniyle kutluyoruz.
Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. Ayşegül MengiPerihan Kiper Kitapları

14,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789759283841
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 312
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 312
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.