Kürt Tarihini Yeniden Okumak

Naci Kutlay

Kitap Açıklaması

Kürtlerde kimlik inşası neden gecikti?

Bu soru, sadece politik Kürtler açısından değil, çeşitli disiplinlerden sosyal bilimciler için de güncelliğini ve önemini koruyor. Şüphesiz bu soruya yönelik yanıt arayışlarının doğurduğu pek çok tartışmadan ve açıklama girişiminden söz edilebilir. Gerçekten de gecikmeyi açıklayan birçok neden var, ancak en az ilki kadar ilgi çekici olan bir diğer soru da şudur: Kürtlerin kendi kimlikleri için mücadele etmelerinin gecikmesine neden olan en önemli faktör nedir?

Osmanlı İmparatorluğu'nun halkları arasında uluslaşma sürecine en geç giren halk, Kürtler oldu. Dolayısıyla, çevresindeki komşu halklara ve topluluklara nazaran modernleşme ile en geç tanışan halk da Kürtler olmuş oldu. ''Kürtler ve Kimlik'' sorunsalının biçimlenişini belirleyen tarihsel koşullar da işte buradadır: Kürtler, uluslaşma ve modernleşme süreçlerinde geciktikleri ölçüde ''modern bir Kürt kimliği''nin oluşumu da gecikmiş oldu.

Ve Kürtler, bugün halen bunun mücadelesini veriyorlar...

Elinizdeki kitapta Naci Kutlay, İslamiyet - Osmanlı - Cumhuriyet sürekliliği ve ilişkiselliği içinde Kürt tarihinin bir yeniden okumasını yapmaya girişiyor. Bu okumaya paralel olarak Kutlay, modernleşme, kentleşme ve uluslaşma parametrelerini Kürtlerin kendilerine ait bir kimlik arayışına ve bu yolda verdikleri mücadeleye dair yürütülen tartışmaların merkezine oturtmaya çalışıyor.Naci Kutlay Kitapları

36,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054375370
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 488
Basım:
Ebat: 165x2305 cm
Editör: Ahmet Önal
Ağırlık: 548
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.