Kürt Ulusal Hareketleri ve 15. Yüzyıldan Günümüze Ermeni-Kürt İlişkileri

Garo Sasuni

Kitap Açıklaması

Günümüz Ortadoğusunda yaşanan Arap, Ermeni, Fars, Kürt ve Türk halklarının tarihi içiçedir. Bu halkların dönem dönem birbirleriyle çeşitli şiddetli savaşlara tutuşmaları ve birbirlerini karşılıklı bilimi, bir çok halkın tarihi o halkla savaşmış diğer halkların kitabe ve belgelerinden çıkarmıştır. Bugün arap, Ermeni, Fars; kürt, Türk ve günümüz ortadoğusunda yaşayan diğer halkların tarihi iç içe incelenmeden gerçek anlamda bilimsel bir çalışma ortaya konulamaz. Bu düşünceden hareketle Kürt Ulusal Hareketleri ve 15. YY'dan Günümüze Ermeni Kürt İlişkileri adlı kitabını Türkiye okuruna sunduğumuz Ermeni yazar Garo Sasuni birçok Ortadoğu dillerini bildiği ve bir çok hadiseye de bizzat tanık oldugu için kitap önemli bir belge niteliğindedir.

Şüphesiz yazarın kendiside bir taraftır. Yazar Taşnak Partisi'nin önderlerinden olup Türkiye kamuoyunun "Menşevik Ermeni Hükümeti" olarak bildiği hükümetin Ermenistan'da iktidar olduğu dönemde milletvekilliği yapmış ve "Kemalist-Bolşevik" ittifakının olduğu hareketli dönemi yaşamıştır.

Kitap önemli bir kaynak olma niteliği yanısıra katılmadığımız bir çok alıntı ve tespitleri de içermektedir. Elbette ki kitabı Türkiye kamuoyu ve gerçek tarihçiler kendi süzgeçlerinden geçireceklerdir. Okuyanların bir kısmı övecek, bir kısmı saldıracak bir kısmı ise bilimsel soğukkanlılığı elden bırakmayacaktır. Biz, kitabı yayınlamakla Türkiye okuruna öenmli bir hizmet verdiğimiz düşüncesindeyiz. Dileğimiz okuyucunun kitabı soğukkanlı bir şekilde ele alıp incelemesi ve bir batılı düşünürün şu sözleriyle hareket etmesidir; "Senin düşüncelerine katılmıyorum. Anacak düşünceni savunman için canımı bile veririm." gerisini okurun takdirine bırakıyoruz.23,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000009993
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 352
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Çevirmen: Memo Yetkin
Ağırlık: 245
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.