Kurtlarla Koşan Kadınlar

Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler

Clarissa P. Estes
Ayrıntı Yayınları
5 kişi
Kidega'nın Kurtlarla Koşan Kadınlar Kitap Yorumu

Kurtlarla Koşan Kadınlar 20 yıl süren emeğin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Toplamda 16 öyküden oluşan eser semboller, mecazlar ile bezenmiş ve okunduktan sonra sizi bambaşka biri yapabilecek nitelikte. Kurtlar ile kadınların benzer noktalarını, kadınların doğasını ve var olma savaşını çok iyi ifade ediyor.

İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapıldı. Her inceleme, kadınları "tanımlama ve çözme" açısından farklı yöntemler önerdi. Bu önermelerin ne ölçüde kadının doğasına ilişkin isabetli ve farklı alternatifler olduğu ise tartışmalı... Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar’da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor; kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. 19. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığı ile kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor. Estes’e göre, kurtlarla kadınlar arasında, vahşilikleri, zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır. Kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik, Vahşi Kadın arketipinde ortaya çıkar. Estes’in ilginç örneklerle betimlediği bu arketip, doğayla bağlarını kopartmamış ve seçimlerini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor. Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. Örneğin Afrika kökenli bir öykü, kadının ikili doğasını yansıtıyor; Ortadoğu’ya ait bir masal, sıradan bir kilim gibi görünen büyülü bir halının toplumun önyargılarını ve görünüşe ne kadar kolay aldandığını ortaya koyuyor. Yayımlandığında büyük övgüler almış bu sıradışı kitap, kadınları vahşi derinliklerine doğru heyecanlı bir yolculuğa çağırırken, kadın psişesinin bugüne dek hazırlanmış en büyük sözlüğü olarak da okunabilir. Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınlarla vahşi bir noktada buluşmak isteyen erkekler için de vazgeçilmez bir rehber özelliği taşıyor.

50,93 ₺ %32
34,63 ₺
1 günde kargoda
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Orijinal Başlık: Women Who Run With the Wolves
ISBN: 9789755393636
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 544
Basım: Ocak 2018
Ebat: 13,5x21,5 cm
Çevirmen: Hakan Atalay
Clarissa P. Estes

Clarissa P. Estes Hakkında

Clarissa P. Estes, 27 Ocak 1945 yılında Indiana, ABD'de doğmuştur. 45 yılıdır klinik uygulamaya sertifikalı kıdemli olarak analisti Jung olmuştur.1981 yılında Birlik Enstitüsü Üniversitesini bitirdi....

Kurtlarla Koşan Kadınlar Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Rüya Demirbaş (13.05.2019)

  Modern hayatın ağına düşerek doğallığımızı kaybetmememizi , dış guzelligin yanında icimizin bakımına ,ruh bakımına da dikkat etmemizi hatırlatan harika bir kitap okumanızı ve okutmanızı tavsiye ederim.

 • Zehra Ayyıldız (11.05.2019)

  Tüm kadınların okuması gereken hatta tüm kadınların başucu kitabı olması gereken bir kitap.

 • Kerem Erçetin (20.03.2019)

  Özellikle kadınların okumasını tavsiye ederim. Kadınlarla kurtların benzer taraflarını öğrenmek isteyenler keyifle okuyacaktır.

 • Ayşe Taşkın (26.02.2019)

  Kitabı dün sipariş verdim bugün elime geçti. Süpersiniz. Okumayı en çok istediğim kitaptı. Bir an önce başlayacağım. Teşekkürler

 • Şahnur Ayaydın (01.02.2019)

  Bu kitap kadınların kendi potansiyellerini farketmeleri için yazılmış yazarın söylemiyle.Alın okuyun çünkü hayat en çok sizler için zor bunun farkında olan 3 kız kardeşi olan ve seven bi erkek olarak söylüyorum.

 • Gizem Mutlu Kaya (21.01.2019)

  Okuduğum en muhteşem ve en geliştirici kitap olabilir. Bir kadının kendini tanımasına, bir erkeğin de kadını toplum içinde nasıl yanlış konumlandırdığı anlamasını sağlayacak bir kitap. Ancak kitabı süreklilikle okumak biraz okuyucu olgunluğu istiyor. Kadının sosyolojik konumunu hiç bilmeyen biri terimlere yabancı hissetse de çok şey öğrenecektir.

 • Kağan Barbarosoğlu (29.10.2018)

  Kurtlarla Koşan kadınlara hayranım.

 • Armağan Taşçı (04.07.2018)

  Muazzam bir çeviri ile karşılaştığımı ilk olarak belirtmek istiyorum. Birisi bana kurtlar ve kadınlar aslında akrabadır deseydi saçmaladığını düşünürdüm ama kurtlarla koşan kadınlar kitabını okuduktan sonra fikrim tamamen değişti. Kaleminize sağlık.

 • Atakan Atakol (04.07.2018)

  Kurtlarla koşan kadınlar kitabı muhteşem bir kitap. Kadınların toplum içinde ezilmişliğini anlatan ve kadınlar için muhteşem öneriler bulunan büyük eser.