Kürtlerin Mecburi İskanı

Bilim Yöntemi Türkiye'deki Uygulama - 1

İsmail Beşikci

Kitap Açıklaması

Kürdler için, ''Mecburi İskan'' kavramı son derece önemlidir ve sıradan değildir. 19. yüzyılda Kürd beylikleri, 20.yüzyılda daha çok ağalar, şeyhler, aşiret reisleri sürgüne gönderildi, ''Mecburi İskan''a tabii tutuldu. Direniş gösterip gitmeyenler, katliamlara uğratıldı. Zira devletin, jenosit politikasının önemli bir ayağını oluşturan ''Mecburi İskan'' ve sürgün, yerinde yargılı-yargısız infazlar önemli icraatlarından olmuştur.

Aynı politika daha önce de; Rum, Ermeni, Süryani, Kürd, Pontus, Ezidi, Alevi vs Türk ve İslam olmayan tüm halklara tatbik edilmiştir. Nerede ise İstanbul, İzmir, Adana, Aydın, Samsun, Muğla, Balıkesir, Trakya vs. önemli merkezlerde, 120-150 yıl önce yaşayan ailelerin çocukları esastan göçertilmiş ve bugün buralarda yaşamaz durumdadırlar. Yaşayanlar ise korkudan kendi kimliklerini terk etmiş, asimile olmuş ve çoğu ''Asil Türk''çüler konumuna sokulmuşlardır.

1980'lerde, 1990'larda yaşanan sürgünler çok farklıdır. Artık yoksul köylülere de koruculuk dayatılarak onursuzlaştırma, yerinde yaşama olanaklarını, kaynaklarını ortadan kaldırarak sürgün olmaları sağlanmıştır. Kürd aydınlarının, Kürdistan'da, kendi toplumlu içinde yaşamalarına hayat hakkı tanınmadı. Kürdler kendi topraklarını ülkelerini sevmesin, kendi topraklarından nefret etsin ve yabancılaşsın, Kürd topraklarında, Kürd topluluğu kalmasın, dağılsın, dağıtılsın ve Kürdistan Kürd'süz kalsın diye tüm yollar denendi, çok sayıda insan kaçırtıldı ve diğer ülkelere sığınarak mülteci konumunda yaşamak durumunda bırakıldılar.

Bu kitapta amaç, mecburi iskan olgusunun nasıl düşünüldüğü, nasıl gerçekleştirildiği, ne gibi sonuçlar ortaya çıktı gibi konuları irdelemek değildir. Amaç Cumhuriyet'in ilanından sonra, gerçekleşen Kürd direnişleri sırasında yoğun ve yaygın bir şekilde yürürlüğe konan ve uygulanan Kürd sürgünlerinin, Türk Üniversitesi, Türk basını... gibi kurumlar tarafından, nasıl algılandığını ve anlatıldığını kavramaya çalışmaktır.

Kemalist resmi ideolojinin etkisi ile olgulardan çok önemli biri, Kürd ulusu olgusu ısrarla ve bilinçle tahlillerin ve araştırmaların dışında tutulmuştur. Bu, Türkiye'de yaşayan herkesi Türk sayan bir anlayıştır.

Kitapta sadece, Mecburi İskan olgusu işlenmiştir. Bu araştırmada olgulara, bilim yöntemi ile yaklaşmanın nasıl olacağına dair ve cumhuriyet tarihinden seçilmiş bazı olgular üzerinde durulmuştur.

Kritik edilmesi dileğiyle!
İsmail Beşikçi'ye saygı, okura dostlukla...

23,15 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786058693333
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 200
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Ahmet Önal
Ağırlık: 223
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.