Kurtuluş Savaşı Ramazanları ve Milli Tarihimizde Ramazan Kültürü

Muhiddin Nalbantoğlu

Kitap Açıklaması

Beni en çok heyecanlandıran eserlerimden biri olan bu kitabımın vücut bulmasında değerli dostum Behiç Kılıç Bey'e fendi âmil oldu. Tercüman Gazetesindeki köşe yazarlığımın sona erdiği 1990'lı yıllarda bir Ramazan arifesi idi. O'nun yönetimindeki Günaydın Gazetesinde köşe aldım. Hangi konuda yazacağımı konuşurken bu önemli bahis açıldı. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım "Kurtuluş Savaşı Ramazanları" gündeme geldi. Bu çok hazin bir tarih dönemi idi.

Gerçekten de on asırlık Türk tarihinin en hazin ve acı Ramazanları dört yıl süren I. Dünya Savaşı yıllarında yaşanmıştır. Üç kıt'ada on dört cephede savaşan iki milyon dokuz yüz bin kişiden oluşan Türk Ordusunda oruç tutulmaması hakkında fetva çıkmıştı. Fakat Türk Ordularının fiili Başkumandanı olan Enver Paşa, bütün bu iki milyon dokuz yüz bin kişiye vekaleten oruç tutmuştur.

Yine bu dönemde Peygamberimizin Medine'deki kabrini de çok duygulandıran bir törenle ziyaret etmiştir. Devletimizin bu savaşı kaybetmesi üzerine Türkistan' da Ruslarla çarpışırken yine bir Ramazan günü şehit olmuştur.
(Önsöz'den)Muhiddin Nalbantoğlu Kitapları

20,00 ₺ %32
13,60 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789754451719
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 175
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 156
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.