Kutulamare: Kuşatma ve Esaretin Adı

Esir Bir İngiliz Subayının Anıları

E.W.C. Sandes

Kitap Açıklaması

Yüzbaşı Edward W.C. Sandes, I. Dünya Savaşı'nda Basra Körfezi'nden çıkıp Irak içlerine ilerleyen General Townshend yönetimindeki İngiliz Ordusuna mensup 6. Hint Tümeni'nde köprü istihkâm birliğinin komutanıydı. Görevi, Dicle Nehri üzerinde nehir taşıma araçlarını kullanarak yüzer köprü inşası ve emir geldiğinde bunları söküp karadan ilerleyen orduyu takip etmekti. 

Bağdat'a doğru Türk Ordusu karşısında ardı ardına kazanılan zaferlerle ilerlerken 22-25 Kasım 1915'teki Selman-ı Pak yenilgisiyle her şey tersine döner. İngiliz ve Hintli askerlerden oluşan 6. Tümen, Dicle'nin kıvrım yaptığı Kûtulamâre kasabasına sığınır. Türk ordusunun kuşatmasından kurtulamayan Townshend ve ordusu teslim olmak zorunda kalır.

Elinizde tuttuğunuz bu sıradışı hatıratta Yüzbaşı Sandes, kuşatma altındaki kasabada yaşananları, çekilen sıkıntıları, kasabanın Arap ahalisi ile olan münasebetlerini, Türklere nasıl teslim olduklarını çarpıcı bir dille anlatırken, cephenin diğer tarafındaki bir İngiliz subayının gözünden tarihimizin en önemli zaferlerinden birisine tanıklık etmemizi sağlıyor.

32,00 ₺ %28
23,04 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Tarih
ISBN: 9786059787796
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 368
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Tuncay Yılmazer
Editör: Muzaffer Albayrak
Ağırlık: 368
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.