Kuvayı Milliye'nin Kuruluşu

Alev Coşkun
Kırmızı Kedi Yayınevi

Kuvayı Milliye'nin Kuruluşu

En Uzun On Beş Gün

Elinizdeki kitap Yunan birlikleri İzmir’de Kordonboyu’na çıktıktan sonra yaşanan yoğun sürecin kısa tarihidir. Kuvayı Milliye’nin sancılı doğum günlerini gün gün anlatıyor…

Osmanlı İmparatorluğu İzmir’i işgal eden emperyalist gücün coğrafyasında yenilgiye uğramış bir batıktır. Eğer bütün olaylar o günün dünyasında evrensel enlem ve boylamlarına oturtulmazsa, ufuksuzlaşır. Alev Coşkun, bu ufku da değerlendiren bir çalışmanın gerçekçi yöntemiyle, İlkkurşun Tepesi’nde Kuvayı Milliye’nin Yunan askerleriyle ilk kez nasıl göğüs göğüse çatıştığını anlatıyor; işgal ordusuna halk direnişinin ilk sayfasıdır bu, bir dönüm noktasıdır.

Kitabın yazarı yapıtını hazırlamak için ilginç bir zaman seçmiş; Türkiye’de bugün “yeni mandacı”ların sesleri duyuluyor; ülkenin parçalanmasından söz açılıyor, Sevr yandaşları Lozan’a karşı çıkıyor, Kuvayı Milliye ruhu ile alay edilmeye çalışılıyor. Sanırım önümüzdeki günlerde “kurtuluş” tarihimize her zamankinden daha çok başvurmak zorunda kalacağız.

- İlhan Selçuk

40,00 ₺ %38
24,80 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786052985045
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 424
Basım: Mayıs 2019
Ebat: 13,7x23 cm
Alev Coşkun

Alev Coşkun Hakkında

Alev Coşkun, 1 Aralık 1935 yılında Ödemiş, İzmir'de dünyaya gelmiştir. öğrenimine Ödemiş'te Cumhuriyet İlkokulunda başlamış ve İnönü İlkokulunda bitirmiştir. 1948 yılında Ödemiş orta okuluna başlamış,...

Kuvayı Milliye'nin Kuruluşu Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Sinem Balaban (16.05.2019)

    Tarih kitaplarını sevenler bence Kuvayı Milliye’nin Kuruluşu ile başlamalı.

  • Burcu Akar (15.05.2019)

    Kuvayı Milliye’nin Kuruluşu kitabını okumayı düşünenlere tavsiyem fazla zaman kaybetmeden okumaya başlamaları olacaktır. Geçmişin kısa tarihini en ince ayrıntısına kadar içinde barındıran bir kitap.