Kitap Açıklaması

İlk yayınlandığı 1978 yılından bu yana, Lishman Organik Psikiyatri: Nöropsikiyatri Ders Kitabı tüm dünyada nöropsikiyatri ve organik psikiyatri alanında eğitim,klinik uygulama ve araştırmalar için önde gelen temel kaynak kitabı olmuştur. İlk basımında Alwyn Lishman tek yazar iken, bu önemli eserin 2009 yılındaki dördüncü ve son baskısı Londra Maudsley Hastanesi ve Psikiyatri Enstitüsü'nde çalışan 13 yazarın katkısı ile gerçekleşmiştir. Sözü geçen katkılar eserin kapsamını ciddi ölçüde genişletmiş ve güçlendirmiştir. Bu kitap yalnızca nörolojik hastalıkların psikiyatrik yönlerini değil, organik psikiyatri konularını da kapsamakta ve bu nedenle liyezon psikiyatrisi için de bir ders kitabı olma özelliği taşımaktadır.

Son 30 yıl içinde Lishman Organik Psikiyatri: Nöropsikiyatri Ders Kitabı psikiyatr, nörolog ve ilgili dal öğrencileri başta olmak üzere çok sayıda hekim ve öğrenciden oluşan geniş bir okuyucu kitlesi için "efsanevi bir önem" kazanmış ve bu alanlarda önde gelen kılavuz kitap olmuştur. Geniş kapsamı göz önüne alındığında,eseri Türkçe'ye kazandırma projesinin içinde yer alan tüm ekibin tercümenin tamamlandığı dönem içinde büyük bir yük ve sorumluluk altına girdiğini belirtmek de sanıyorum abartılı olmayacaktır. Özverili çalışmaları için tamamı psikiyatri ve nöroloji öğretim üyeleri/uzmanları/araştırma görevlilerinden oluşan tüm çevirmen hekimlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Çeviri çalışmasında dil tutarlılığı için büyük çaba sarfedilmiştir. Ancak çeviride, Türkçe'de yerleşmiş çeşitliliği de gösterebilme açısından, bazı terimler kabul edildikleri yaygın kullanım şekilleri ile farklı bölümlerde farklı şekillerde okuyucuya sunulmuştur,(örneğin santral/merkezi sinir sistemi, gri cevher/madde). Türkçe çevirileri göreceli yeni ve tam olarak yerleşmemiş olan bazı kavram ve terimlerin daha iyi anlaşılabilmesi için, yabancı dildeki (İngilizce ve diğer) karşılıkları beraberinde sunulmaktadır. Daha sınırlı sayıda olmak üzere de, tam tersine, sık kullanılan ve yerleşmiş bazı İngilizce terim ve kısaltmalar (örneğin AIDS, HIV, MMPI) ilk geçtiği yerde beraberinde Türkçesi de belirtilmek üzere, metin içinde değiştirilmeden yer almaktadır.

Kısaca, Lishman Organik Psikiyatri: Nöropsikiyatri Ders Kitabı'nın 4. baskısı kapsamlı klinik bilgi ve güncel nörobilimin zengin bir karışımı ve alanında önde gelen bir klasiğin güncellenme çalışması olarak tanımlanabilir.Bu kitabı Türkçe bilim dizinine kazandırmış olmaktan dolayı duyduğumuz mutluluk, eser Türkçe bilgiye ulaşımı tercih eden okuyucular tarafından benimsendiği ve yararlı bulunduğu takdirde kesinlikle daha da artacaktır.

Saygılarımla,

Prof. Dr. A. Elif Anık Yağcıoğlu, Mart 2013

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Ankara215,00 ₺ %2
210,70 ₺
1 günde kargoda
Kargo Bedava Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Tıp, Bilim
ISBN: 9786055270469
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 933
Ebat: 20x28 cm
Editör: A. Elif Anıl Yağcıoğlu
Ağırlık: 933
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.