Malte Laurids Brigge’nin Notları

Rainer Maria Rilke

Kitap Açıklaması

Modern edebiyatı derinden etkileyen Rainer Maria Rilke'nin tek romanı olan Malte Laurids Brigge'nin Notları, yazarın 1902 ve 1903 yıllarını geçirdiği Paris'teki göz­lemlerin­­­den esinlenir.

Rilke'nin günce biçiminde kur­­guladığı bu başyapıt, bir yanıyla yaza­rın Paris anılarını can­lan­­dıran otobiyografik bir roman olma özelli­ği taşırken diğer yan­­dan XX. yüzyıl başında büyük kentlerde ya­şa-nan ışıltılı sana­­­­yileşme sürecinin, insanlar üstünde yeni yok­sul­luk­­­­lar yaratan karanlık etkisini vurgular.

Birçoklarınca va­ro­luş­­çu edebiyatın ilk parlak örneği olarak kabul edilen bu eserde Rilke'nin bütün ana temalarını; aşkı, ölümü, çocukluk kor­ku­larını, kadının tanrılaştırılmasını ve bir "gönül meselesi" ola­­rak ele aldığı "Tanrı" düşüncesini görmek mümkündür.

Şimdi ıssız kalan yurdumu düşündükçe, öyle sanıyorum ki, eskiden böyle değildi bu. Eskiden insan biliyordu –ya da belki de seziyordu– ki, meyvenin çekirdeğini taşıması gibi, ölümü kendi içinde taşımaktadır. Çocukların içinde küçük, yetişkinlerin içinde büyük bir ölüm vardı. Kadınlar, ölümü kucaklarında, erkeklerse göğüslerinde taşırlardı. O vardı işte ve ölüm, onların her birine garip bir ağırbaşlılık, sakin bir gurur verirdi.Rainer Maria Rilke Kitapları

15,74 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Die Aufzeichnungen des Malte Laurids Brigge
ISBN: 9789750706622
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 208
Basım:
Ebat: 125x195 cm
Çevirmen: Behçet Necatigil
Ağırlık: 172
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.