Marx, Engels, Lenin

Üç Devrimci, Üç Lider, Üç İnsan

Emre Öztürk

Kitap Açıklaması

Elinizdeki kitap Marx, Engels, Lenin' in hayatı ve eserleri üzerine bir el kitabı çalışmasıdır.

MARX: ...Marksizm, 19. yüzyılda kendi açılarından zirveye ulaşmış olan üç düşünsel kaynaktan beslenmiştir: İngiliz ekonomi-politiği, Alman felsefesi ve Fransız ütopik sosyalizmi. Bu üç bileşen, Marx ve Engels tarafından yoğun bir entelektüel ve siyasal eleştiriden geçirilerek eşit ve özgür bir insanlık ütopyasının yaşama geçirilmesinin teorisi ve pratiği olarak Marksizm’de erimiş ve dönüştürülmüştür. Marx modernleşmenin hızlandığı bu dönemin devrimci karakterinin sözcüsü olacaktır.

ENGELS: ...Engels, genç yaşında İngiltere de sosyalist olmuştu. Mancester’da, o zamanki İngiliz işçi hareketinin şefleri ile tanışmış ve yazılarını İngiliz sosyalist basınında yayınlamıştı. Hemen bütün Avrupa dillerini, Rusça dahil, biliyordu. 

LENİN: ...Lenin lise müdürünün verdiği olumlu referansla 1887 sonbaharında Kazan Üniversitesi' ne bağlı Hukuk Fakültesine girdi. Ama 3 ay geçmeden yasadışı bir öğrenci toplantısına katıldığı gerekçesiyle okuldan atıldı. Ardından güvenlik gözetiminde tutulmak üzere ablasının da bir süreden beri sürgün kaldığı Kokuşkino köyüne gönderildi. 1888 sonbaharında Kazan' a dönmesine izin verildiyse de yeniden üniversiteye girmesi önlendi. Bu sırada sürgündeki devrimcilerle tanışarak, büyük bir istekle devrimci siyasal literatürü okumaya yöneldi. Özellikle Marx’ın '' Das Kapital'' i üzerinde derin bir etki bıraktı. Bu okuma sürecinde Marksizm’i benimsedi.

Emre Öztürk Kitapları
32,41 ₺ %32
22,04 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059544283
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 560
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.