Kitap Açıklaması

Matematik öğretiminin önemli hedeflerinden biri de öğrenilen matematiksel bilgilerin gerçek yaşamdaki problem durumlarının çözüm sürecine aktarılabilmesini sağlamaktır. Bu hedefe ulaşılabilmesi için matematik öğretimi sürecinde bu yönde etkinlikler yapılması oldukça önemlidir. Bunun için öncelikle matematik öğretmenleri ve öğretmen adaylarının matematiksel modelleme becerilerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Matematiksel modelleme üzerine son yıllarda oldukça fazla sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar ışığında, matematiksel modelleme becerisinin bileşenlerinin neler olduğu, bu becerinin nasıl geliştirileceği gibi sorulara yanıtlar verilmekle birlikte öğretmen adaylarına verilecek matematiksel modelleme eğitimine yönelik katkılar alanda hâlâ ihtiyaç duyulan konular arasındadır.

Matematik yalnızca okulda görülen ve başarılması gereken bir ders midir? Aslında bu sorunun cevabı herhangi bir çelişkiye yer fırsat bırakmayacak kadar nettir. Matematik daha az yorulmak için seçtiğimiz kısa yoldur ya da alışverişte alacağımız para üstüdür. Yani matematik sadece bir ders değil hayatın içinde, kısaca her yerdedir. Bu nedenledir ki matematiksel kavramların gerçek hayattaki problem durumlarının çözüm sürecinde nasıl kullanılacağı matematik öğretiminin en önemli amaçları arasındadır. Şüphesiz ki, bu beceri ve yeterliliğin kazandırılmasında model oluşturma etkinlikleri önemli bir rol oynar. Bu etkinliklerde, öğrenciler okul matematiğinin dışında kalan gerçek hayat problemleri için kendi matematiksel modellerini oluştururlar.

Bu kitap, kapsamı ve içeriği bakımından üniversite öğrencileri ve matematik öğretmenleri için yol gösterici, rehber ve kaynak kitap olma özelliklerine sahiptir. Matematiksel modellemenin eğitimde kullanımına ilişkin kuramsal temellerin ve özgün model oluşturma etkinliklerinin yer aldığı bu kitabın literatürde önemli bir boşluğu dolduracağı düşünülerek matematik öğretmen ve öğretmen adaylarının ve üniversite öğrencilerinin kullanımına sunulmuştur.37,00 ₺ %10
33,30 ₺
Tedarik Süresi: 12 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Eğitim, Akademik
ISBN: 9786052417997
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 216
Basım:
Ebat: 16x23,5 cm
Editör: Şenol Dost
Ağırlık: 216
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.