Matematik Kitabı - Okul Öncesi

Kolektif

Kitap Açıklaması

Yaratıcılık, alışılmışın dışında düşünebilme, farklı bir bakış açısı ile sorun çözebilme, basit fikir veya nesnelerden yola çıkarak yepyeni, karmaşık ve kullanışlı nesneler veya fikirler üretebilme kapasitesi/becerisidir. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklarımızın kazandığı davranış ve beceriler desteklendikleri sürece tüm yaşamları boyunca devam etmektedir. Buradan hareketle var olan yaratıcılık potansiyelini daha üst düzeylere çıkararak çocuklarımızın ilerleyen yıllarda sosyal ve duygusal gelişimini daha güçlü sürdürebilmesini sağlayabiliriz.

Yaratıcı düşünmenin dört boyutu vardır. Bunları yapılan resimler üzerinden değerlendirecek olursak:

Akıcılık: Çok sayıda fikir üretebilme becerisidir. Bu bir resimde yer alan nesne ve kişilerin sayısının fazlalığıdır. Çizilen her nesne ve canlıyı sayınız.

Esneklik: Farklı kategorilerde fikir üretebilme becerisidir. Akıcılık değerlendirmesinin ardından belirlenen unsurları kategorilere ayırın ve kategori sayısını belirleyin.

Özgünlük: Orijinal, başkalarının aklına gelmeyecek düşünceler üretebilme becerisidir. Resimdeki sıra dışı unsurların sayısını belirleyin.

Zenginleştirme: Üretilmiş olan fikirleri olabildiğince detaylandırabilme becerisidir. Çizim ve boyamaların daha fazla nasıl detaylandırılabileceği üzerine tartışın (Örneğin, bir evin pencerelerine perde çizdiyse, o perdenin üzerine motifler yapılması gibi).

Çocuklarımızın yaptıkları resimleri onlarla beraber bu boyutlara göre değerlendiriniz ve onları daha fazlası için motive ediniz. Her seferinde bir öncekinden daha çok, daha farklı, daha sıra dışı ve daha detaylı unsurların yer aldığı resimler yapmaya teşvik ediniz.

Hep daha fazlasını üretmek isteyen çocuklar yetiştirmek dileğiyle…50,93 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056768323
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 138
Basım:
Ebat: 21x29 cm
Ağırlık: 138
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.