Mayıs Sıkıntısı

Nuri Bilge Ceylan

Kitap Açıklaması

Nuri Bilge Ceylan´ın filmlerinde gökyüzü ve bulutların durumu çok önemlidir. Eğer Kasaba´da bütün mevsimleri görebildiysek, Koza´da rüzgarı, Mayıs Sıkıntısı´nda sıkıntının tüm hallerini görebildiysek, bunu yönetmenin belleğine kazınmış bir duyguyu aktarabilecek görüntüleri sabırla, ısrarla beklemiş olmasına borçluyuz. Diyaloglar, sahneler, oyuncular değişebilir, ama gökyüzü ve bulutlar senaryoda düşünüldüğü gibi olacaktır.

Yayımladığımız Mayıs Sıkıntısı senaryosu ortaya çıkan filmden üretilmedi. Çekim öncesi yönetmenin elinde bulunan senaryo hiç değiştirilmeden aynen okura sunuluyor. Böylece filmi izleyenler, yönetmenin çekim ve montaj sırasında ne tür değişikliklere gereksinim duyduğunu açıkça görebilecek.

Bir senaryoyu bu gözle okumak, bir filmin oluşumundaki evreleri, değişiklikleri, tereddütleri, buluşları bu gözle izlemek, her filmin gördüğümüzün dışında bir ya da birkaç öteki filmi de barındırdığını fark etmenizi sağlayacaktır. Sinema sanatının en yalın örneklerinden biri olan Mayıs Sıkıntısı´nın çekim senaryosunu bu öteki filmleri merak edip görmek isteyenler için yayımlıyoruz.

Bazı filmler kes komutunun geciktiğini düşündüğümüz an başlar, sıkıntının kendini usulca hissettirdiği an...Nuri Bilge Ceylan Kitapları

11,57 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Senaryo
ISBN: 9789758686032
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 141
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 141
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.