Meslek Gazetesi 1924 - 1925

Türkiye'de İşçi Hayatı ve Zonguldak Kömür Havzası

Eminalp Malkoç

Kitap Açıklaması

MESLEK GAZETESİ 1924 - 1925 Türkiye'de İşçi Hayatı ve Zonguldak Kömür Havzası adıyla yayınlanan kitap, bir dönemin işçi hareketine ışık tutması bakımından önemli bir çalışma.

Meslek gazetesinde çeşitli esnaf cemiyetleriyle meslek örgütleri hakkında yazı ya da haberler yayımlanmış ve işçilerle ilgili dönemin güncel olaylarını da kapsayan çeşitli yayınlara yer verilmişti. Zeki Cemal gibi isimler kanalıyla işçi tarihinin yapraklarının aralandığı Meslek gazetesinde "amele tarihi", "amele hayatı" ve "amele hareketleri" gibi başlıklar altında Türkiye'deki işçi sınıfının geçmişinin yanında etkinlikleri ve örgütlenme çalışmaları hatta işçilerin yaşamları ve yaşam şartları işlenmişti.

"Meslek Gazetesi 1924-1925, Türkiye'de İşçi Hayatı ve Zonguldak Kömür Havzası" adını taşıyan çalışma, birbirini destekleyen iki konu üzerine oturtulmuştur. İlk bölümde, gazetenin işçilere yönelik yayınları ve işçi sınıfına yaklaşımı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Zonguldak kömür havzası ve kömür işçilerine yönelik gazetenin oldukça ciddi düzeydeki yazı dizileri incelenmiştir. Zonguldak kömür havzası ve bölgedeki işçi hayatının bilimsel düzeye yakın ele alınmış olmasından dolayı, gazetenin bu konu hakkındaki yazı dizisi ve konuyla ilgili yazıları günümüz Türkçesine çevrilerek çalışmaya ek olarak konulmuştur.Eminalp Malkoç Kitapları

21,00 ₺ %30
14,70 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059588522
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 176
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 176
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.