Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Bir Fikir Adamı: Tahsin Banguoğlu

Ülker Banguoğlu Bilgin

Kitap Açıklaması

Tahsin Banguoğlu, 2. Meşrutiyet'in ilânından dört sene önce, Drama'da doğdu. Sekiz yaşındayken Balkan Harbi'nin facialarına tanık oldu ve ailesi ile birlikte İstanbul'a göç etti. İyi bir eğitim gördü. İstiklâl Savaşı'nı, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişi, Atatürk Devrimleri'ni yaşadı. Türkiye'nin çok partili döneme ve demokrasiye doğru attığı ilk adımlarda bizzat rol oynadı. Türk dili profesörü olarak Banguoğlu, hayatı boyunca Türk dil devriminin "Güzel Türkçe, Doğru Türkçe" ilkesine dayandırılması gerektiğini savundu.

Türkçenin gramerini bilimsel metotla ortaya koyan ilk Türk bilim adamı olarak dünya çapında kabul gören eserler bıraktı. Çeşitli üniversite ve okullarda hocalık yaptı, ikişer kez Türk Dil Kurumu'nun ve Halkevleri'nin başkanlığını üstlendi, çok sayıda makale ve kitap yazdı, binlerce öğrenci yetiştirdi. Bunun yanı sıra belli dönemlerde (1943-1950; 1961-1968) siyasetin içine çekildi; milletvekili, Millî Eğitim Bakanı, senatör oldu.

Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Bir Fikir Adamı: Tahsin Banguoğlu; bugüne kadar dağınık halde kalmış olan "otantik" malzemeleri bir araya getirerek, hem bu sıradan olmayan uzun yaşamın kahramanını okuyucuya tanıtmayı, hem de Türkiye'nin çok çalkantılı bir dönemine biraz olsun ışık tutabilmeyi amaçlıyor.Ülker Banguoğlu Bilgin Kitapları

23,15 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055236106
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 371
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 371
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.