Mihai Eminescu - Beş Mektup ve Osmanlı

Ali Narçın

Kitap Açıklaması

 “...Viyana(1869-1872) ve Berlin (1872-1874) Üniversitelerinde yüksek öğrenim ve doktora çalışmalarını yaptıktan sonra Romanya’ya dönen Mihai Eminescu en çok Bükreş’te çıkan “Timpul “ gazetesinde çalışmıştır. Öyle ki gazeteyi hemen hemen kendisi tek başına ilk sayfasından son sayfasına kadar yıllarca bizzat yazardı. Diğer geçici görevleri yanında bu iş onu gayet yordu, sonunda onu hastanelik etmiştir. Üniversite yılları şairimizin en güzel yıllarıdır. O zamana ait ondan hayatla dolu, iyimser şiirleri kaldı. Romanya topraklarından olan Boğdan (Moldova) Prensliğinin eski başkenti Yaş (İaşi) şehrinde bir süre 1863 yılında kurulan meşhur Junimea (Gençlik) kültür ve edebiyat derneğinin çerçevesinde en iyi şiirlerini okudu ve yüksek takdir almıştır. Bu cemiyetin başkurucusu ve parlak ruhi patronu(spiritus rector) Prof.Titu Maiorescu idi.

Romanya’da 11 sene yaşayan kıymetli şair ve çevirmen Ali Narçın, Romence öğrenirken tabii ki Eminescu şiirlerine bambaşka bir şekilde yaklaşmıştır. Ayrıca Ali Narçın bizzat kendisi yetenekli şair ve seçkin tarihçi olduğu için Eminescu’ya sadece sıcaklık ve anlayışla değil aynı zamanda “profesyonel” olarak yaklaşmıştır.
Eminescu’yu tercüme etmek fevkalade zordur, hemen hemen olanaksızdır.
Buna rağmen kıymetli dostumuz Ali Narçın muazzam emek sarfederek, Eminescu hakkında yazılanları araştırıp inceleyerek, doğrusu Romence ile kahramanca “savaşarak”, Eminescu’nun ince fikirlerini anlayarak bize ilk defa Eminescu’yu Türk edebiyatı ve okurlarına hediye etti. Bunun için Ali Narçın’ı ne kadar büyük övgü etsek de azdır...”

Prof.Dr.Mihai MaximAli Narçın Kitapları
13,89 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054777518
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 207
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Editör: Eylem Okumuş
Ağırlık: 207
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.