Kitap Açıklaması

Mikroorganizmalar; hızlı gelişimleri, kolay muhafaza edilmeleri, değişik koşullara uyum yetenekleri ve daha birçok farklı özellikleri ile çok farklı bilim alanlarının ilgi duyduğu objelerdir.

Mikroorganizmalarda keşfedilen model sistemler gelişmiş hücrelerde ve organizmalarda mekanizmaların anlaşılmasına, temel soruların yanıtlanmasına moleküler düzeyde önemli katkı sağladığı için "mikrobiyoloji" ilgili bilim alanlarının merkezinde önemli bir konuma sahiptir.

Diğer taraftan her geçen gün tek hücre içindeki gizlerin daha iyi anlaşılması ile temel mikrobiyoloji, uygulamalı mikrobiyoloji alanlarının genişlemesine ve çeşitlenmesine hizmet eder.

Bu kitapta mikrobiyolojinin temel konularına yer verilmiştir. Ökaryotik ve prokaryotik hücre yapıları, organelleri ve işlevleri kıyaslanarak incelenmiştir. DNA replikasyonu ve protein sentezi gibi konularda prokaryotlar esas alınmış, ökaryotlarla olan farklılıklar açıklanmıştır. Kitapta virüsler kısaca, ancak bakteriyofajlar geniş ve çeşitli yönleriyle anlatılmıştır. Mikroorganizmaların beslenmeleri, gelişmeleri ve gelişme kinetiklerinin verildiği bölümün ardından prokaryotların sınıflandırılmalarındaki esaslar, fenetik ve filogenetik sınıflandırmadaki gelişmeler anlatılmış, prokaryotlar 24 grup altında özetlenmiştir.

Kitabın ikinci yarısını oluşturan bölümlerinde; biyoenerjetiğin prensipleri, mikrobiyel metabolizmadaki temel yollar, enzimlerin etki mekanizmaları ve enzim kinetiği konuları işlenmiştir. Değişik ekolojik sistemlerde yerleşik farklı donanıma ve fizyolojiye sahip mikroorganizma gruplarının; enerji üretim mekanizmaları, oksidatif fosforilasyon, fermantasyon, anaerobik solunum, kemolitotrofik yaşam ve fotosentetik fosforilasyon özellikleri ayrı bölümler altında incelenmiştir.

Tüm prokaryotlar içinde, azot fiksasyon yeteneğiyle ayrı bir konuma sahip olan ve moleküler azotu bağlayanlar ayrı bir bölümde verilmiştir. Son olarak, temel doğal gereklilik bağlamında enerjinin tasarruflu kullanımına yönelik olarak; "hücredeki metabolik optimizasyonu ve koordinasyonu sağlayan regüle edilebilir enzimlerin allosterik ve kovalent modifikasyon ile düzenlenmeleri ve gen ifadesinin regülasyonu konuları" model sistemlerle açıklanarak örnekleriyle anlatılmıştır.85,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik
ISBN: 9786056036200
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 438
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 438
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.