Milli Mücadele'nin Gerçek Kahramanı Yıldırım Kemal

Orhan Dündar

Kitap Açıklaması

Türk İstiklal Savaşı, başından sonuna kadar kahramanlık destanlarıyla doludur. Ve bu destanlardan biri de tarihimizin şeref sayfalarına geçmiş olan süvari teğmeni Yıldırım Kemal'indir.

Yıldırım Kemal tarihe nasıl mal olmuştur? Bunun cevabı 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılar tarafından işgaliyle başladı.

"Kato Venizelos!" diye bağıran baba dostu Miralay Süleyman Fethi Bey'in gözleri önünde şehit düşmesine ve Yunanlıların mezalimine şahit olan Kemal :

"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini.", diyerek beline taktiği tabancasıyla çıktığı Manisa Dağı'nın zirvesinden arkasına baktığı zaman, geride yalnız doğup büyüdüğü güzel İzmir'ini değil, aynı zamanda o yaşında belk ide şefkatlerine muhtaç olduğu anasını, babasını, sevdiği kardeşlerini ve özellikle kendisine büyük bir aşkla bağlandığı genç ve güzel nişanlısını da bırakmıştı.

O Yıldırım Kemal ki, su katılmamış bir Türk'tü. İşte bu genç, kurtuluş harbinin ortasında, Türk yiğitliğine ruhunu kattı. Yanık sesli taburların tellerine kanını damlattı. Yıldırım Kemal, elinde baba yadigari tabancası, altında "İzmir" adlı atıyla cepheden cepheye koştu. Ve İstiklal Savaşı kahramanları arasına giren destanını yazdı.

Orhan Dündar Kitapları
16,00 ₺ %4
15,36 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Biyografi
ISBN: 9789751624864
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 90
Basım:
Ebat: 22x30 cm
Ağırlık: 90
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.