Miras Hukuku

Türk Medeni Kanunundan Önce ve Sonra

Ali İhsan Özuğur

Kitap Açıklaması

Miras Hukuku, kişinin ölümünden sonra mal varlığı ve haklarının kime ait olacağını, bu mal ve hakların miras bırakanın iradesine ve kanuna uygun hakça ve düzenli bir şekilde mirasçılara ve mirasçı atanan kişilere, lehine belirli mal vasiyetinde bulunulan kişi veya kişilere geçişini, miras bırakanın borçlarının kimin tarafından ödeneceğini, mirasçıların karşılıklı hak ve yükümlülüklerini düzenleyen hukuk kurallarının birleşimidir.

472 sayılı Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 17 nci maddesi, Mirasçılık ve mirasın geçişi, mirasbırakanın ölümü tarihinde yürürlükte olan hükümlere göre belirlenir. Hükmünü getirmiştir.

O halde, bu Hukuk dalını, Türk Kanunu Medenisinin yürürlüğe girişinden önce, Türk Kanunu Medenisinin yürürlük tarihinden sonra ve Türk Medeni Kanunu yürürlük tarihin-den sonra olmak üzere üç bölümde incelemek gerekmektedir.

Miras bırakanların ölüm tarihlerine göre, Feraiz Hukuku, İntikal Kanunları, Türk Kanunu Medenisi ve Türk Medeni Kanunu hükümleri uygulanacaktır.
Miras Hukukunun uygulanmasının yer ve zaman bakımından farklılıklar göstermesi, kuram ve kavramların çeşitliliği, karmaşıklığı, uygulama zorlukları karşısında uyuşmazlık-ların çözümü çoğu kez Yargıtay İçtihatlarına bağlanmıştır.

İşte bu bağlamda hukukçu ve hukuk uygulayıcılarına faydalı olmak düşüncesiyle, miras bırakanların ölüm tarihlerine göre, uygulanacak hukuk kurallarının ve ilgili konuların tarih sırasına göre açıklanması, kamu ile ilgili Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları, Hukuk Genel Kurulu ve Daire Kararları içerdiği konulara göre özetlenmiş, her bölüm sonunda da uygulamaya yönelik içtihatlar incelenmeye sunulmuştur.

Diğer taraftan aynı amaçla, Miras Hukukunu yakından ilgilendiren uygulamada başvurulması gereken kanun ve yönetmeliklerde meslektaşlarımızın ve okuyucuların istediği konuda kısa zamanda ve özlü bilgi edinmesi için bir arada toplanmış, kitabın hazırlanmasında bilim adamlarının, hukuk uygulayıcılarının değerli fikirlerinden de yararlanılmıştır.Ali İhsan Özuğur Kitapları

140,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054144822
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 1710
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 1710
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.