Model Müslüman Toplumun Sosyolojisi

Hz. Ömer Dönemi

Hayri Erten

Kitap Açıklaması

Orta Çağda özellikle Batı dünyasında Hıristiyanlığın ve geleneğin özgürlüklere, bilimsel tespitlere, sanata ve değişime karşı gösterdiği direnç Rönesans, Reform ve Aydınlanma düşünce akımlarının ortaya çıkmasına yol açınış dini düşünce yoğun şekilde sorgulanmıştır.

Bu bağlamda dinlerin toplııııısal ve bilimsel yenilikler ve değişimler karşısında insanlığa çözüm üretemedikleri kanaati Batı dünyasında kabul görmüştür. Bu durum tüm dünya toplumların, da etkilemiş, Müslüman Toplumlar da bu rüzgarla karşılaşınışlar ve etkilenınişlerdir. Ancak 1. - 2. Dünya muharebesi ve Bosna savaşında Batının insan hakları konusundaki çifte standart uygulamaları yeni tartışmalara yol açmıştır.

Bu bağlamda özellikle Müslüman Dünyadaki yeni arayış ve çabalar İslam'ın ilk dönemlerine ilgiyi yoğunlaştırmıştır. İlk dönemin en gözde süreçlerinden biri adaleti ile sembolleşen Hz. Ömer Dönemidir ve bu dönem çoğunlukla Model Müslüman Toplum yapısı olarak belirtilmektedir. Hz. Ömer Dönemi, coğrafi, siyasi, dini ve kültürel pek çok genişlemeyi ve yeni durumları içinde banndırmaktadır.

Dönem bu özellikleri ile bir bakıma İslam Dininin siyasi, iktisadi, aileyi, kültürel, dini vb. alanlarda ortaya çıkan yeni veya ilk karşılaşılan durumlara nasıl çözüm üretildiğini anlama bakımından dikkat çekici veriler içermektedir. Araştırmamız sosyolojik bir perspektifle hem ilgi çekici bu dönemin toplumsal yapısını, hem de sosyal değişmesini tespit etmeyi anıaçlamıştır. Elde edilen bulgulann günümüzün sonınlarının çözümüne ışık tutacağını ümit ederiz.Hayri Erten Kitapları

25,00 ₺ %10
22,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Sosyoloji, İslam
ISBN: 9786056971266
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 224
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Ağırlık: 224
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.