Modern Bankacılık Teori ve Uygulama

İlker Parasız

Kitap Açıklaması

Modern Bankacılık - Teori ve Uygulama adını verdiğimiz kitabımızın 2. baskısında önemli değişiklikler yapılmadı.

Özellikle 2000'li yılların Türk Banka Sistemi'nde gerek kurumsal, gerek yasal, gerekse gözetimsel açıdan bir çok değişme ve gelişme yaşandı. Kısa sürede birkaç yasa değişikliği yapıldı.Son olarak 5411 sayılı yasa yayımlandı. Halen izlenmekte olan para politikası çerçevesinde parasal aktarım mekanizması son derece önemlidir. Bu mekanizmada ülkemizde bankacılık sektörü önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda makro iktisat ve para politikası kitaplarında bir kara kutudan söz edilir. Geleneksel makro ekonomik ISLM analizlerinde banka sisteminin kredi yönü gözardı edilmektedir.

Özellikle Euro bölgesinde ve ülkemizde işletmelerin finansmanında şirket bonoları belirleyici rol oynamamaktadır. Euro bölgesinde özel firmaların finansmanında banka kredilerinin büyüklüğü, şirketlerin ihraç ettiği bonolara göre onbeş kat daha büyüktür. Ülkemizde bu oranın çok daha büyük olduğunu düşünüyoruz.

Bu nedenle Euro bölgesinde ve ülkemizde sermaye piyasası bazlı modellere göre banka bazlı modeller ön plana çıkmaktadır. Dolayısı ile ekonominin finansmanında bankacılık sektörünün önemi tartışılamaz...İlker Parasız Kitapları

45,00 ₺ %10
40,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik
ISBN: 9789758606580
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 420
Basım:
Ebat: 165x235 cm
Ağırlık: 624
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.