Modern Bulgar Dili

Üniversite Öğrencilerine Ders Kitabı

Hayriye Memoğlu Süleymanoğlu Yenisoy, Erhan Süleymanoğlu

Kitap Açıklaması

Önsözden…

Modern Bulgar Dili adlı ders kitabı üniversite öğrencilerinin Bulgarca'yı bir yabancı dil olarak öğrenmelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.
Pratik yönüne ağırlık verilmiş bu kitap şu bölümlerden oluşmaktadır: Giriş, Gramer, Metinler, İlaveler.
Giriş bölümünde Bulgarca'nın Slav dilleri arasındaki yeri, bu dilin oluşması, Bulgar dilinin gelişme sürecindeki başlıca evreler, Bulgarların kullandığı alfabeler gibi konular kısaca ele alındı.

Gramer bölümünde iki alt bölüm vardır:
A. Bulgarca'nın Grameri Hakkında Temel Bilgiler
B. Alıştırmalar

Birinci alt bölümde Bulgarca'nın fonetik sistemi, sözcük yapma yolları, gramer kategorileri ve cümle yapısına ilişkin bilgiler bulunuyor. Bu alt bölümün içeriğini oluşturan konuların bazıları Türkçe'nin grameri ile karşılaştırmalı olarak işlenmiş, Bulgarca ve Türkçe'deki benzer ve farklı ses olayları, gramer özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.

B. Alıştırmalar adı verilen ikinci alt bölümde de edinilmiş bilgilerin uygulanmasını sağlayacak örnekler ve her gramer dersine ait uygun metinler bulunmaktadır.

Metinler bölümünde örnek soru-cevaplar, diyaloglar, anlatıma elverişli konular sıralanarak, bundan sonraki sayfalarda tarih ve coğrafyaya ilişkin kısa yazılar, Bulgar dilin başka dillerle (özellikle Türk dili ile) etkileşimine ait yazılar ve Bulgar edebiyatından seçmeler yer alıyor.

İlaveler bölümünde Bulgarca'daki fiilin çekim sistemi, bazı fiillerin çekimindeki özellikler gösterildi ve her fiilin çekimlenmiş şekillerinin karşısında Türkçe çevirisi verildi. Sonunda da Bulgarca'da Daha Sık Kullanılan Kısaltmalar, Gramer Terimleri, Bulgarcada ve Türkçede Paralel Deyimler listeleri bulunuyor.

Sunulan ders kitabı üniversite öğrencilerine, Bulgar dili hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere, Bulgar kültürüne ilgi gösterenlere yararlı olursa, hazırlayanları için bu, bir mutluluk kaynağı olacaktır.

- Hayriye Memoğlu Süleymanoğlu Yenisoy, Ankara, Ağustos 2014

20,00 ₺ %12
17,60 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789758322718
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 300
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 300
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.