Müderris ve Mutasavvıf Hacı Bayram-ı Veli

(Anadolu’nun Manevi Mimarı)

Oğuz Çetinoğlu

Kitap Açıklaması

İnsanlarımızın bir kısmı, Ankara'da yaşayanların ise çoğunluğu, Hacı Bayram Câmii'ni biliyor olsa da, Hacı Bayram-ı Velî hakkında bilgi sâhibi olanların sayısı, memnûniyet verici olmanın hayli uzağındadır.

Hacı Bayram-ı Velî mutasavvıftır. Tasavvuf ehlidir. Günümüz insanının O'nu ihtiyacı vardır. Pek çok insan, huzur ihtiyacını; yoga, meditasyon, tantra, zazen ve pilates gibi temelsiz ve sadâkatsiz meşguliyetlerde, ve de ne yazıktır ki New Age gibi bataklıklarda arıyor. Sâhillerde, yaylalarda, yurt dışında bulacağını zannediyor.

Huzur, insanın kendisindedir. Hallac-ı Mansur'un ‘Enel Hakk / Hakk benim içimde' dediği gibi günümüz insanı da ‘Enel Huzur' diyebilmeli. Huzur, içimizde ve benliğimizde değilse, hiçbir yerde değildir. Gittiği her yere, içindeki huzurla giden, oraya ve oranın insanlarına huzur götürebilen insan mes'uttur, bahtiyardır.

Bu iş zannedildiği kadar zor değildir. Günümüz insanı elbette Mevlânâ, Nasreddin Hoca, Somuncu Baba, Hacı Bayram-ı Velî, Sümbül Efendi, Merkez Efendi, Yahya Efendi, Aziz Mahmud Hüdâî, Erzurumlu İbrâhim Hakkı, Ken'an Rifâî ve diğer Türk mutasavvıfların seviyesine çıkamaz. Fakat onların hayatını bilmesi, onların hayatına özenmesi, benimsemesi ve kısmen de olsa onlara benzer, hiç değilse andırır ölçüde hayat yaşamaya çalışması, kendisine ‘enel huzur' demek hakkını sağlar. O zaman meditasyona da yogaya da ihtiyaç hissetmez. Hiç değilse şikâyetlerin, mihneti (dertleri); şükürlerin ise nimetleri artıracağını bilir. Tevekkül sâhibi olur, nefsini disiplin altına alır ve sonunda kâmil insan olur. Kalbinde; kin, intikam, haset, kıskançlık gibi kirli duyguları barındırmaz. Hem kendisi huzur içerisinde olur hem de çevresine huzur tohumları serpiştirir.

Bizi, özlediğimiz huzura ulaştıracak olan mânevî atmosfer; velîlerin örnek hayatlarından alınacak derslerde; Hira, Seyr ve Vedâ Hutbesi gibi mukaddes miraslardadır. Asıl saâdet, bu mukaddes mirasa aşk ve şevk ile sâhip çıkarak zaman ve mekânı, Kurʼân ve Sünnetʼin rûhâniyeti ile doldurabilmektir.

Yunus Emre'miz; ‘Her dem yeniden doğarız, bizden kim usanası' diyor. Hacı Bayram-ı Velî'yi bütün yönleriyle tanıtan bu kitap, sizi özlediğiniz huzur yolculuğuna çıkaracak, bambaşka bir dünyaya götürüp, yeniden doğuşunuzu sağlayacaktır.Oğuz Çetinoğlu Kitapları

35,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: İslam
ISBN: 9786257834315
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 272
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 272
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.