Muhasebe Manipülasyonu ve Tahmin Modelleri

Işık Altunal

Kitap Açıklaması

Muhasebe manipülasyonu esas itibariyle yetkili denetim otoritelerinin ve diğer yetkili kurumların denetimleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle işletme üzerinde yetkili bir otoriteye sahip olmayan yatırımcılar ve diğer muhasebe bilgi kullanıcıları işletmelerin kazançlarını manipüle edip etmediğini bilmesi söz konusu değildir. Muhasebe bilgi kullanıcılarının bilinçli bir şekilde yanıltma anlamını taşıyan muhasebe manipülasyonu, muhasebe skandallarından itibaren önemli bir konu haline gelmiştir. Muhasebe skandallarına rağmen hile ve manipülasyon vakalarında bir azalma olmaması aksine ciddi artışlar görülmesi çalışmanın önemini daha da arttırmaktadır.

Bu nedenle muhasebe manipülasyon riskini azaltabilecek yani finansal raporlama kalitesini arttırabilecek olan hususların bilinmesi hayati bir öneme sahiptir. Muhasebe manipülasyon riskini azaltabilecek hususların bilinebilmesi, muhasebe manipülasyon riskinin doğru ve güvenilir bir şekilde ölçülebilmesine bağlıdır.

Bu çalışmada muhasebe manipülasyon riskinin hangi yöntemlerle ne şekilde tespit edildiği adım adım anlatılmaya çalışılmıştır. Muhasebe manipülasyon riskini hesaplarken doğru yöntemlerin kullanılması hayati öneme sahiptir. Çünkü farklı yöntemler farklı sonuçları doğurabilir. Ayrıca hangi şirketin/şirketlerin daha yüksek bir risk derecesine sahip olduğunu bilmek başta yatırımcılar olmak üzere tüm bilgi kullanıcılarını ilgilendiren bir husustur.42,00 ₺ %10
37,80 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786057786487
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 133
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Niyazi Kurnaz
Ağırlık: 133
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.