Mülksüzler

Ursula K. Le Guin
Metis Yayınları
6 kişi
Kidega'nın Mülksüzler Kitap Yorumu
İki farlı dünyada geçen Ursula K. LE Guin'in distopik eseri Mülksüzlere özgürlük, kapitalizm ve sosyalizm ikileminde geçiyor. Anarres ve Urras arasında çok büyük farklar var. Anares devletin olmadığı, sadece özgürlüğün önemsendiği bir yer, Urras ise sınıflı, kapitlist bir sistemin var olduğu bir dünya. Urras'tan kaçanlar Anarres'i kuruyor. Ve ilk kez biri, Dr. Shevek, Urras' dönüyor. Ve bu iki dünyanın hem sosyolojik hem psikolojik araştırması ile sürüyor hikaye. Ütopya ve distopya kavramlarına ilgisi olan herkes bu kitabı mutlaka okumalı.

"...Vermediğimiz şeyi alamazsınız,

kendinizi vermeniz gerekir.

Devrim'i satın alamazsınız.

Devrim'i yapamazsınız.

Devrim olabilirsiniz ancak.

Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiç bir yerde değildir."

Konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı.

"Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı.

"Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin'in, Goldmann ve Goodman'ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlaki ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır."

Ursula K. Le Guin Kitapları
36,50 ₺ %30
25,55 ₺
1 günde kargoda
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Orijinal Başlık: The Dispossessed
ISBN: 9789753425285
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 336
Basım: Eylül 2017
Ebat: 13x195 cm
Çevirmen: Levent Mollamustafaoğlu
Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin Hakkında

Amerika’nın en önemli yazarlarından olan Ursula K. Le Guin 21 Ekim 1929 tarihinde Kaliforniya eyaletinde doğdu.Tüm dünyada bilim kurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından kabul edilmiştir....

Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Dağhan Çörekçi (01.02.2019)

  Eserden öğrenilecek çok şeyimiz var. Özellikle anarşizm düzeninin ne olduğunu nesnel olarak öğretiyor. Yazar olumlu yönlerini anlattığı gibi, olumsuz yönlerini de çok güzel işlemiş.

 • Bora Yorulmaz (31.01.2019)

  Özellikle anarşizm düzeninin ne olduğunu nesnel olarak öğretiyor. Yazar olumlu yönlerini anlattığı gibi, olumsuz yönlerini de çok güzel işlemiş.

 • Yağız Elmastaşoğlu (25.01.2019)

  Bilim kurgu ile politikanın birleşmesinden ortaya çıkan en başarılı kitaplardan biridir Mülksüzler.

 • Alp Adan (21.12.2018)

  Kapitalizm ve sosyalizmi hiç bu kadar güzel anlatan olduğunu sanmıyorum. Harika bir distopik eser olmuş. Yazarın eline emeğine sağlık.

 • Esma Sezek (17.08.2018)

  mülksüzler kitabı bana göre bilim kurgu ve politika birleşmesi ile herkesin okuyacağı ve asla bırakmayacağı bir kitap olmuş. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 • Emel Adıvar (14.08.2018)

  Bilim kurgu ve politikanın birleşmesi ile ortaya çıkan en iyi kitaplardan biri de Mülksüzler kitabı olmuş. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

 • Ümran Doğan (12.07.2018)

  Bilim kurgu ile politikanın birleşmesinden ortaya çıkan en başarılı kitaplardan biridir Mülksüzler. Klasik Ursula K. Le Guin kitaplarında olduğu gibi yine iki dünya yaratılmış ve mülk kavramı ile mülksüzlük kavramı ince ince işlenmiş içerisinde.

 • Çağan Kıraç (05.07.2018)

  Yazarın bir kadın olduğunu düşünürsek, kitabın bir kadının elinden çıkmış olması ve dolayısıyla kadının ideolojik duruşunun bu kitaba yansıması da çok güzeldir.

 • Çınar Toraman (18.06.2018)

  Mülksüzler kitabı sanırım zor okunan kitaplar arasında yer alıyor. Kitaba ilk başlarda adapte olamadım sonraları okumakta ve anlamakta epey zorluk çektim.

 • Berkay Sezek (18.06.2018)

  Mülksüzler kitabı sanırım zor okunan kitaplar arasında yer alıyor. Kitaba bir