Multidisipliner Yaklaşımla İktisadi Kriz Olgusu Cilt 2

Gülgün Çiğdem, Semra Boğa

Kitap Açıklaması

İktisadi krizlerin sorgulanacağı bu bilimsel eserde ilk olarak Dr. Semra Boğa tarafından Türkiye dâhil gelişmekte olan altı ülkede yaşanan krizler, makroekonomik ve finansal göstergeleriyle ele alınacaktır. Çalışmada özellikle küreselleşmenin hız kazandığı 1990 sonrası dönemde yaşanan krizler nedenleri, etki alanları ve sonuçlarıyla analiz edilecektir. Daha sonra 1990-2018 yılları arasında yaşanan finansal krizlerin bankacılık sektörüne olan etkisi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Erkan Çelik tarafından Türkiye özelinde ele alınacaktır.

Finansal krizlerin diğer sektör ve ülkeleri etkileme mekanizması olarak tabir edilen bulaşıcılık etkisinin reel ekonomi ile ilişkisi yine Türkiye özelinde Dr. Öğr. Üyesi Kemal Eekişi tarafından analiz edilecektir. Türkiye'de finansal kriz dönemlerinde arbitraj fiyatlama teorisinin geçerliliği Dr. Öğr. Üyesi Lokman Kantar tarafından test edilerek ampirik analiz bulguları çalışmada yorumlanacaktır. 2008 Küresel Finans Krizi'nin Türkiye'de bölgesel kalkınmaya etkileri Öğr. Gör. Onur Çelik tarafından ele alınacaktır.

Kriz dönemlerinde ve sonrasında enerji piyasası ve enerji firmalarının performansları Türkiye bağlamında Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Yıldırım tarafından değerlendirilecektir. Ekonomik gelişme açısından finansal açıklık olgusu; daha fazla küreselleşme mi? daha fazla regülasyon mu? sorunsalıyla Dr. Öğr. Üyesi Onur Özdemir tarafından değerlendirilecektir. Küresel kriz perspektifinde uluslararası aktörlerin güç ekseni analitiği eleştirel-retrospektif bir yaklaşımla Öğr. Gör. Yakup Karakuş tarafından analiz edilecektir.

İktisadi krizleri cinsiyet özelinde ele alan yazarlar Doç. Dr. Deniz Ünal ve Begüm Çiğşar, yaptıkları anket çalışmasıyla iktisadi krizlerin algılanmasında cinsiyet farklılıklarının rolünü ortaya koyacaktır. Dr. Öğr. Üyesi Gülgün Çiğdem ve Dr. Öğr. Üyesi Banu Yinal tarafından yapılan çalışmada iktisadi krizlerin kültür, sanat ve sanatçıya olan etkileri sorgulanacaktır. Öğr. Gör. Dr. Seda Kuşçu Özbudak ise ekonomik krizin çeviri sektörüne olan etkilerini ortaya koyacaktır. Başlattığımız multidisipliner yaklaşımla iktisadi kriz ve etkilerinin sorgulanması sürecinin ikinci cildini oluşturan bu eserde Prof. Dr. Şenol Durgun ve Doç. Dr. Deniz Ünal'a yorum ve katkıları için teşekkürü borç biliriz. Bu ciltte yer alan değerli çalışmaların halkın, öğrenci ve araştırmacıların kullanımına sunulmasında sıkıcı olmaktan uzak kılınabilmesi için görseller ve söylemlerden faydalanılmıştır.Gülgün Çiğdem Kitapları

100,00 ₺ %5
95,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik
ISBN: 9786052586303
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 338
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 338
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.