Kitap Açıklaması

Moskovada ilk taksiye bindiğinde taksici Nereye patron? diye sordu. Kızdı Nazım: Burası emekçilerin ülkesi değil mi? Patron da nereden çıktı? Yazarlar Birliği toplantısında patladı: Buraya gelince korkunç hayal kırıklığına uğradım. Sizin sosyalist gerçekçilik dediğiniz sanatın sosyalizmle de, gerçekçilikle de ilgisi yok.

Tepkisini İvan İvanoviç oyununda da yansıttı. Oyunun başkahramanı Nazım'a şöyle sesleniyordu: Siz Moskova'da misafirsiniz. Niye konukseverliğimizi kötüye kullanıyor, bizimle uğraşıyorsunuz?

Nazım yanıtlıyordu: Hakiki dost insana evine giren yılanı gösterir. Ben de onu gösteriyorum. Bu yılan, bürokrasidir. Artık Türkiye'de olduğu gibi Sovyetlerde de oyunları yasaklanan bir rejim muhalifiydi. Son nefesine kadar komünist kaldı. Ama Stalinizme ve onun bürokrasisine de direnen bir komünist.

Nazım Hikmetin 100. doğum yıldönümü için hazırlanan belgeselin kitabı Nazım Bu kitapta Şairin az bilinen sürgün yıllarının öyküsünü bulacaksınız; siyasal mücadelesini, gurbet şiirlerini, sevda ilişkilerini bir muhalif, bir şair, bir aşık olarak Nazım'ı yeniden tanıyacak, şaşıracaksınız.Can Dündar Kitapları

Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789755334738
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 169
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 169
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.