Nereye Kaçıyorsun Erdoğan?

Oktay Avcu

Kitap Açıklaması

Oslo'dan sonra, bugünkü ikinci İmralı sürecini, Öcalan görüşmelerini ben başlattım. Açılımın en cesur adımının atılmasında önderlik yaptım. Mimarıyım desem abartmamış olurum. Bu kitap ve kitaptaki "Nereye Kaçıyorsun Erdoğan" çıkışı her şeyi açık ve net olarak anlatıyor. Bir insan, bir yurttaş olarak, bir sanatçı, bir şair olarak bu barışa katkı sunmak hayatımın en önemli rolüydü.

Herkes korkarken ve kaçarken, susarken ve ölümleri izlerken, ölümlere vizeler verip, katkılar sunarken, savaşın taraftarı olurken, savaş çığırtkanlığı yaparken Anchormanler. Sözde sanatçılar ve sözde aydınlar, yokken ve susarken. Ben Derin Devlet'e, derin medyaya rağmen, savaşı bitirmeyen Generallere, savaştan rant alan bürokratlara, savaşı isteyen ırkçı sivillere karşı tam 20 yıl direndim, başkaldırdım, işkenceler gördüm, yargılandım, cezalar aldım. Tehdit edildim. Saldırılara uğradım. Ölümüne mücadele verdim, elimi değil, kafamı taşın altına koydum. En son bu şiirimle Erdoğan'a korkarak yürünmekte olan bu barış yolunda, güç ve cesaret verdim, kendini sorgulamasında yardımcı oldum, cesaretlendirdim. 21 Ağustos 2012'de Erdoğan'a özel bir faks geçtim. "Nereye kaçıyorsun Erdoğan?" dedim. Erdoğan arkasına baktı, sağına baktı, soluna baktı, vicdanıyla baş başa kaldı. Ve "Doğru yoldasın yürü be oğlum Erdoğan." dedi. İyi ki dedi. İyi ki vicdan sahibiydi. İyi ki onurluydu ve yürekliydi. İyi ki insan gibi bir insandı ve barışın düğmesine yeniden bastı. Artık kararlıydı. Etkili olan kim varsa, "Kimle görüşürseniz görüşün, bitirin bu savaşı" dedi. Bitecek! En yerinde, en doğru, en insani, en faydalı, en akılcı karardı...

Bu savaşın iki ayağı var. Biri Türk, biri Kürt, iki ayrı ırk ve iki ayrı etnik grup, çözümünde iki ucu var. Biri Öcalan biri Erdoğan, Kürtler Öcalan'ın sözünden çıkmaz, Türkler Erdoğan'ın. Bunu böyle kabul edersek, barışçıl yoldan kimseyi öldürmeden ve öldürtmeden çözüme ve sonuca gideriz, ne bağcıyı döveriz, ne bahçıvana düşman oluruz, ne yağmacılara fırsat veririz. Barış fedakârlık ister, liderler bir araya gelirse, oturursa, konuşursa, bir günde bu savaş biter, nereye kaçıyorsun bitir bu savaşı Erdoğan!
(Tanıtım Bülteninden)Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Şiir
ISBN: 9786054685950
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 144
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 144
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.