Niyazi-i Mısri

Mustafa Tatçı

Kitap Açıklaması

Niyâzi-i Mısrî, Halveti tasavvuf tarihinin en renkli simalarından biridir. Çoşkun ve cezbeli bir sufi olan Mısrî 1618de Malatyada doğmuş, Diyarbakır, Mardin, Kerbelâ, Mısır, İstanbul, Elmalı, Uşak, Kütahya ve Bursada yaşamış ve nihayet 1694 senesinde, sürgüne gönderildiği Limnide vefat etmiştir. Mısırda öğrenim gördüğü için kendisi Mısrî diye tanınmıştır.

İbn-i Arabî, Hz. Mevlana ve Yunus Emre düşüncesinin 17. asırdaki takipçilerinden olan mutasavvıf adeta bu üç büyük arifin düşüncelerinin harmanlandığı bir mükemmel terkiptir. Fikirleriyle bütün çağlarla hitap eden ve insanlığın varmak istediği hakikatin şahıkalarında dolaşan bir gönül adamı olan Mısrî, şiirlerinde aşka ve irfana ait hakikatleri damıtıp süzerek devrinin en güzel Türkçesiyle insanımıza takdim etmiştir.

Dr. Mustafa Tatcı, bu büyük veli hakkında mevcut tüm kaynakları tarayarak sahasında ilk olan bu eseri ortaya koydu. Bu eser, Niyaz-i Mısri hakkında bilinen bütün bilgilerden yola çıkarak ilk kez onun hayatını bir roman üslubunda ortaya koyuyor.

Dr. Mustafa Tatcı 30 yıllık bir araştırma, 30 yıllık Niyazi-i Mısri ile içli dışlı olmakla elde ettiği tüm bilgilere tasavvuf alanında yaşanmış birikimlerini de ekleyerek Niyazi-i Mısriyi Türk okuyucusuna tam bir ehliyetle takdim etmektedir. Bu biyografi ile Türk insanı ne kadar büyük bir aşk ve gönül ehli insanın mirasçısı olduğunu anlayacaktır.

Mustafa Tatçı Kitapları
27,78 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054042265
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 292
Basım:
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 292
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.