Öğretmenim!.. - Anılarla Mersin ve Öğretmen Okulu

Arif Bilgin

Kitap Açıklaması

Binlerce Anadolu genci için çok önemli bir dönüm noktası olan Mersin Öğretmen Okulu[1]nda 4 yıl (1968-72) yatılı okudum. Bu sürede yaşadığım, görüp duyduğum anılarımı yazarak geleceğe ve adı geçen geçmeyen okuldaşlarıma havale etmek istedim.

İnsanı/okulumuzun öğrencisini yazdım. Koğuşları, kendine has kokusunu; ranza, yatak ve nevresimleri; arkadaşları, abartıları, sitemleri, fedakarlıkları, münakaşaları kavgaları, yaramazlıkları, şakaları, hataları, uysallıkları, duygusallığı, aşkları kara sevdaları yazdım. Yeri geldi 50’li yıllarla 70’li yılları mukayese ettim; yeri geldi köyden kasabadan çıkmamış insanın Mersin’e gelmesiyle başlayan değişimi ve oluşumu yazdım.

Okulu yazdım. Bir döneme damga vuran öğretmen okulunu; faydasını önemini, güzelliğini, katkılarını; eğitimin nasıl gelişme yenileşme ve atılım mekanizması olduğunu sezdirdim.

Mersin’i yazdım. 1960’lı, 70’li yılların Mersin’ini; o günlerden bugüne değişimleri; 1968’deki seli gardan okulumuza meydana gelen fiziki değişiklikleri yazdım.

Okuyunca kahkahayla güldüğünüz de olacak hüzünlendiğini de. Bir yaşadığınız acı veya tatlı anılar gelecek aklınıza, bir unuttum zannettiğiniz şu insan, bu öğretmen, o yer...

1965-1978 dönemlerine ait 160’ın üzerinde fotoğraf kullandım. Bunları özel arşivimden, sınıf arkadaşlarımdan ve okulumuzun mersinogretmenokulu.net sitesinden aldım. Mümkün olsaydı da tüm mezunlarımızın fotoğraflarına kronolojik olarak, tek tek ve sınıflar halinde yer verebilseydim.

Arif Bilgin Kitapları
22,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059238380
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 368
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 368
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.