Okul Öncesi İçin Elif Be

Boyama, Kesme, Yapıştırma Etkinlikli

Melek Bozdoğan, Murat Bozdoğan

Kitap Açıklaması

Okul öncesi dönemde, çocuklara Elif Be eğitimi verilmesi ve Kur'an-ı Kerîm okutulması, onların hem manevi dünyalarına katkıda bulunmakta, hem de zihinsel gelişimlerini desteklemektedir. Bu dönemde Kur'an-ı Kerîm okumayı öğrenen çocukların, okul döneminde okuma-yazma öğrenme süreci önemli ölçüde kısalmakta, farklı derslerin anlaşılması ve öğrenilmesi kolaylaşmaktadır.

Henüz konuşamıyor olsa bile 3 yaşında bir çocuk Elif Be eğitimine başlatılabilir. Çünkü böyle bir çocuk, nesneleri birbirinden ayırabildiği gibi harfleri de birbirinden ayırabilir. Konuşmaya başladığında ise önceden tanıdığı harfleri seslendirmeye başlar. Başlangıçta E, BE, ME gibi her çocuğun kolayca söyleyebileceği birkaç harf belirlenip, söylenen harfi okuması değil, eliyle göstermesi istenebilir. Sonra bu harflere yenileri eklenerek eğitime devam edilebilir.

3-4 yaşında bir çocuk 4-5 aylık eğitimle, 5-6 yaşındaki bir çocuk ise 1-2 aylık eğitimle Kur'an-ı Kerim okumaya başlayabilir. Ancak bu yaşlardaki bir çocuğun uzun süre ilgisini herhangi bir konu üzerinde yoğunlaştırması mümkün değildir. Bu yüzden eğitim tamamlanıncaya kadar ilginin canlı kalmasını sağlayacak yöntemlerin uygulanması zorunludur. Çocukta ilginin sürekliliğini sağlayacak bazı yöntemler şunlardır:

  • Eğitim süresince sadece kitap kullanılmamalı, her konu için ayrı etkinlikler hazırlanmalı, farklı eğitim materyalleri kullanılmalı, bilgisayar programlarından faydalanılmalıdır. Eğitimin oyuna ve eğlenceye dönüşmesi sağlanmalıdır.
  • Kesme yapıştırma türü etkinlikler bir seferde hazırlanıp çocuğa verilmemeli hazırlık aşamasında da okumasına ve öğrenmesine imkan verilmelidir. 
  • Evde CD'den kısık sesle Kur'an-ı Kerim dinletilmesi hem çocuğun mahreçleri doğru çıkarmasını sağlar, hem de önceden dinleyerek aşina olduğu kelimeleri okuduğunda ilgisinin artmasına neden olur. Ayrıca sureleri daha kolay ezberlemesine yardımcı olur.
  • Günlük hayatta kullandığı Türkçe kelimelerin Arapça harflerle yazılması ve okutulması çocuğun ilgisini artıran çok önemli bir faktördür. Türkçe kelimelerle birlikte konuyla ilgili resimlerin kullanılması da çocuk için ilgi çekicidir. 
  • Yeni bir konuya başlanıldığında, ilk zamanlarda çocuğa nasıl okuyacağı ile ilgili fazla teorik bilgi verilmemeli, harflerin renklerine dikkat çekilmelidir. Örneğin med harfleri öğretilirken renkli harflerin uzun okunacağı söylenmelidir.
  • Çocuğun aynı yaştaki başka çocuklarla yarış ortamına girmesi sağlanmalıdır.
  • Uygun aralıklarla ödüllendirme ile zayıflayan ilginin yeniden canlanması sağlanmalıdır.
  • Kur'an eğitimi tamamlandığında çocuğun arkadaşları çağrılarak kutlama yapılmalıdır.

Kitabı uygulayacak anne, baba, eğitimci ve çocuklara başarılar dileriz.

Murat Bozdoğan- Melek BozdoğanMelek Bozdoğan Kitapları

21,30 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054877225
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 180
Basım:
Ebat: 21x29 cm
Ağırlık: 180
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.