Omorfo Girit - Güzel Selanik

(Bir Mübadele Romanı)

Gül Ayşe Aydemir Yaldız

Kitap Açıklaması

"Göçmenler çok çalışkan olur," derdi babacığım. Yeni bir yerde, hayata sıfırdan başlamak kolay değildir. 'Oralı' olabilmek için iki, üç hatta çok kat fazla çalışmaları lazımdır ki, huzurlu ve mutlu olabilsinler.

Çocuklukta, akla da kalbe de giren unutulmaz, denir. Çocukluğum Ege'nin değişik yerlerinde geçti. Belleğimde altı yaşımdan kalan anılar var... Yaşamımda tanıştığım göçmenlere, öğrencim olanlar da dahil, hep güzel taraftan, kendimi onların yerine koyarak baktım.

Batı Trakya'dan okulumuza, oradaki Türk çocuklarına öğretmenlik yapmaları amacıyla gönderilen ağabeylerimizi de sevdim ve giderlerken de çok ağladık.

Üniversitede göçmen kökenli bir arkadaşım oldu; o, sonra da hayat arkadaşım...

Göçmen gelinleri de görünüş olarak onlara benzermiş, zamanla gönül olarak da onlardan biri oldum. Yaşamları, giysileri, en çok da ilkeleri beni fazlasıyla etkiledi. Örneğin, akraba evliliğinin hiç olmaması gibi... Araştırmalarımdan çıkardığım sonuçlara göre, özlerini kaybetmemişler. Yerleştirildikleri bölgenin ahalisine göre, yaşama karşı daha olumlu anlamda farklı bakış açısına sahiptirler.

Kurtuluş Savaşımız, hayatta en çok etkilendiğim bir dönemdir. Zor zamanlarımda, o çetin mi çetin yıllarda yapılanlar aklıma gelir. Hemen toparlanıp daha çok çalışır çabalarım, sonunda da mutlaka işin içinden çıkarım. Mutlu olur, kendime güvenimin bir kat daha arttığını hissederim.

Önce Selanik'e gittim, sonra Girit'e ve tekrar Balkanlar turunda yine Selanik'e uğradık. Girit de çok güzeldi Selanik de... Bu, uzun zamandır düşündüğüm bir romandı. Duyduklarım, okuduklarım ve gördüklerim hayal dünyamın potasında eridi ve "Omorfo Girit- Güzel Selanik" romanı ortaya çıktı. Araştırmalarım sonucu, özellikle tarihi olaylara uymayan bir bilgi olmasın, diye çok özen gösterdim ve hayal dünyam da elinden geleni yaptı.

Mübadele üzerine bir hikâye ya da roman yazmamın bu yöre için güzel olacağını sık sık yineleyen gazeteci arkadaşım ve meslektaşım Önder Balıkçı 'ya özellikle teşekkür ediyorum.

Yapıcı eleştirilerinden ve kitabımın basılma aşamasındaki gayretlerinden dolayı Sevgili Eşim Salih'e; ilk okuyucularım ve her zaman benim sağlam destekçilerim olan Kızım Hatice Bengü ve Oğlum Can Emrah'a da ayrıca, candan teşekkürler, diyorum.30,00 ₺ %25
22,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Roman
ISBN: 9786059490795
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 208
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Editör: Şeref Kurtiş
Ağırlık: 208
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.