Kitap Açıklaması

"Atomun sırrına vakıf olabilmek için milyarlarca dolar ve yılların emeği gerekti. İnsanın irrasyonel anlayabilmek için ise hala büyük bir yatırıma ihtiyaç var."

Gordon W.Allport

Harvardlı psikolog Gordon Alport insan tecrübesinin karmaşıklıklarının iç yüzüne hakim olarak araştırmalarının sonucunda önyargının doğası ve köklerine dair çığır açacak bir çalışmayı ortaya çıkarmıştır. İlk basımı 1954'de gerçekleşen ayrımcılıpğa dair en temel eserlerden olan Önyargının Doğası bu kez Columbia Universitesi'nden Kenneth Clark'ın kaleme aldığı yeni giriş kısmı ve Harvard Üniversitesi'nden Thomas Pattigrew'ün kaleme aldığı yeni önsözün yer aldığı özel ve kısaltılmamış bir sürüm ile okuyucuyla buluşuyor.

Allport'un kapsamlı ve detaylı çalışması bu kadim problemi tüm yönleriyle ele alıyor: insan ve toplum psikolojisindeki kökleri , dışavurumundaki çeşitlilik , bireyler ve toplumlar üzerindeki etkisi. Allport önyargının her türlüsünü ırksal , dini etnik, ekonomik ve cinsel  incelerken ayrımcılığın yıkıcı etkilerini azaltacak önerilerde bulunuyor.

Clark ve Pettigrew'ün katkıları ise önyargı üzerine yapılan bu sosyo psikolojik çalışmayı güncellemiş ve Allport'un özgün teorisinden doğan kalıcı değerleri tasdik etmektedir.

Gordon W.Allport 1987'de Montezuma.İndiana'da doğdu. Lisans ve lisansüstü eğitimini aldığı Harvard Üniversitesinde 1930'dan öldüğü yıl olan 1967'ye kadar psikoloji dalında profesör olarak görev yaptı. Allport yaşamı süresince Amerikan Psikoloji Birliği başta olmak üzere çok sayıda birlik, araştırma kurumu ve bilimsel yayında idari görevlerde bulunmuştur32,41 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik, Bilim
Orijinal Başlık: The Nature of Prejudice
ISBN: 9786055077167
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 584
Basım:
Ebat: 16x23 cm
Çevirmen: Nur Nirven
Editör: Nebi Miş
Ağırlık: 584
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.