Örgütlü Suçlar

Ahmet Hartavi

Kitap Açıklaması

Bilindiği üzere kimi dönemlerde devleti yönetenlerde oluşan zaafiyet sonucu sosyal ve ekonomik düzeninin yozlaşması ile birlikte yasadışı oluşumlarda buna paralel olarak gündeme gelmektedir. Söz konusu yasadışı oluşumlar, kendilerinin belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde gerek ulusal, gerekse uluslar arası ilişkiler içerisinde bulunarak kurallarını kendileri kurmakta, zaman zaman gruplar arasındaki çıkar çatışması nedeni ile birbirlerini etkisizleştirme çabasına girmekte ve bunun sonucunda topluma salmış oldukları büyük psikolojik korku ve baskı nedeniyle toplumun moral varlığını bozmaktadırlar.

Öyle suçlar vardır ki, parlaklıkları, sayıları ve aşırılıklarıyle, masum ve hatta şerefli olurlar; o yüzden devlet malını çalmaya beceriklilik, haksız yere ülkeler gasp etmeye de fetih derler
Rochefoucauld İki yıl önce ölen Mario Puzzo'nun, BABA adlı romanını okumayanımız ve filmini izlemeyenimiz yoktur. Baba adlı film, zavallı bir adamın, kızını kaçırıp ırzına geçen ve güzel yüzünü kırık şişe ile parçalayıp bakılamaz duruma getiren meşin ceketlileri mafya lideri, Babaya yakınması ile başlar. Ellerini önünde kavuşturan adam Babanın önünde koşuyor: Kızımı o hale getiren gençlere yargıç üçer yıl hapis cezası verdi, sonra da cezalarını tecil etti. Alaycı bakışlarını görmeliydiniz. Babanın Benden ne istiyorsun? sorusuna mahkemenin verdiği ceza ile tatmin olamayan adamın yanıtı şudur. Senden adalet istemeye geldim, öldürt onları! Mafya lideri biraz daha adil olacak ki ilginç bir yanıt verir: Senin kızın yaşıyor. Adamın yanıtı ise daha ilginçtir. Sanki yaşadığı toplumun isteğini yansıtıyor: Öyleyse onları da o hale getirt, sen bizim babamızsın. Baba sözünü tutar ve meşin ceketlilerin bacaklarını kırdırır.
Sinemaya uyarlanan ve Baba rolündeki Marlon Brando'nun oynadığı filmin bu bölümünde geçen konuşmalar, Ortadoğu da ki çoğu ülkenin gerçeğini sergiliyor sanki.
Babanın Adaleti.

Bu kitapta, her şeye rağmen adaletin tecelli etmesi için olması gerekenleri anlatmaya çalıştık. Kitabın kusursuzluk ve eksiksizlik iddiası yoktur. Çalışmada diğer uygulayıcıların karşılaşılabilecekleri sorunlarda, onlara yardımcı olma gayesi güdülmüştür. Bu kitap karşılaşılan hukuki sorunlardan şikayet yerine bir mum yakma çabasıdır. Olabilecek yanlışlıklar ve eksiklikler nedeni ile tüm okuyucuların engin ve hoşgörüsüne sığınır yapacağınız eleştiri ve öneriler sonucu yakacağımız yeni mumlarla aydınlığa daha çabuk varacağımıza inanıyorum.

Bu vesileyle, kitabımın ikinci baskısını yapıyor olmamdan dolayı büyük mutluluk duyduğumu ifade ederim. Yapılacak katkı ve eleştirilerin çalışmayı zenginleştireceğine olan inancımı belirtmek isterim.Ahmet Hartavi Kitapları

35,19 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik, Hukuk
ISBN: 9786053001591
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 157
Basım:
Ebat: 155x235 cm
Ağırlık: 157
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.