Osmanlı Askeri Gazetesi Ceride-i Askeriyye 1-30

Necdet Hayta, Uğur Ünal

Kitap Açıklaması

Ceride-i Askeriyye, Osmanlı Devleti'nde kara ve deniz kuvvetlerine ait konu ve haberleri içeren ilk askeri gazetedir. Gazete 16 Ocak 1864'te, Sultan Abdülaziz devrinde, yayın hayatına başlamıştır.

Ceride-i Askeriyye'nin içeriğinde kara ve deniz kuvvetleri fasılları olan "Cüz-i Resmi" ile çeşitli dahili ve harici konuların yer aldığı "Cüz-i Resmi" ile çeşitli dahili ve harici konuların yer aldığı "Cüz-i Gayr-i Resmi" kısımları yer almıştır. Cüz-i Resmi kısmı kara ve deniz kuvvetlerine ait emirler, olaylar, eğitim faaliyetleri, tevcihat, mükafat, mücazat ve ilanlar fıkralarından; "Cüz-i Gayri Resmi" kısmı ise özellikle dış haberlerle ilgili fasıllardan oluşmaktadır.

Ceride-i Askeriyye'nin 1-30. sayılarını birinci kitap olarak yayınlamaktayız. Gazetenin ilk 30 sayısı, 16 Ocak 1864 - 13 Ağustos 1864tarihleri arasını kapsamaktadır. Askeri yönetim, kanun ve nizamlara, ordulara, eğitime, sanayi ve teknolojiye, komutan ve paşalara dair önemli bilgileri ihtiva eden Ceride-i Askeriyye, Türk askeri tarih çalışmalarında birinci el kaynaklar arasında yer almaktadır.
-Necdet Hayta, Uğur Ünal-Necdet Hayta Kitapları

46,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789752671898
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 494
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 385
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.