Osmanlı'dan Cumhuriyete Güç Odaklarının Mücadelesi

İlker Başbuğ
Kırmızı Kedi Yayınevi
Kidega'nın Osmanlı'dan Cumhuriyete Güç Odaklarının Mücadelesi Kitap Yorumu
Son genelkurmay başkanı İlker Başbuğ, 600 yıl boyunca yaşanan güç mücadelelerini anlatıyor yeni kitabında. Bu mücadeleler hangi toplumsal yapılanmalar sonucu ortaya çıktı? Devlet politikalarını nasıl etkiledi? Tüm bu soruların cevabı akıcı bir dil ve belgeler eşliğinde Osmanlı'dan Cumhuriyete Güç Odaklarının Mücadelesi'nde tarih severleri bekliyor.

Tarih ilerisini göremeyenler için çok acımasızdır.

Dünü bilmeden ve anlamadan ileriyi görebilmek ise mümkün değildir. İlker Başbuğ’un bu kitabı, “şu padişah döneminde şu savaşlar, şu padişah döneminde şu olaylar oldu” ya da “şu padişah döneminde Osmanlı’nın toprakları şu kadar büyüdü veya küçüldü” kitabı değildir. Kitap o savaş ve olaylara, o büyüme ve küçülmeye kaynaklık yapan mücadeleyi sınıflar; merkez-çevre mücadelesi, yani kısaca güç odakları bağlamında inceleyerek, askeri, siyasi ve ekonomik güçlerin tarihin akışına nasıl etki yaptığını ortaya koyar.

Osmanlı’dan Cumhuriyete 600 yıllık tarihsel kesitte yaşanan güç mücadeleleri, büyük çarpışmalar, taht kavgaları...

Hangi yüzyılda, hangi güç odakları ortaya çıktı? Bunlar o yüzyıldaki hangi güç odaklarıyla karşı karşıya geldi? Merkezdeki ve merkezi ele geçirmeye ya da merkezi etkilemeye çalışan bu odakların mücadelesi Osmanlı Devleti’nin iç ve dış politikasını nasıl etkiledi? Hangi güçler hangi sınıflara dayandı? Güç odaklarının mücadelesi, Osmanlı Devleti’nin ittifak politikalarına nasıl yansıdı? Mustafa Kemal Paşa, Kurtuluş Savaşı’ndan Cumhuriyete giden süreçte hangi güç odaklarıyla karşı karşıya kaldı, onlarla nasıl mücadele etti?

İleriyi görmek istiyorsanız, bu kitap size analitik ve sentezci bir yaklaşımla yardımcı olabilir.

İlker Başbuğ Kitapları
30,00 ₺ %38
18,60 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
30 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786052982877
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 464
Basım: Nisan 2018
İlker Başbuğ

İlker Başbuğ Hakkında

İlker Başbuğ Kimdir?Mehmet İlker Başbuğ 29 Nisan 1943 Afyonkarahisar’da doğmuştur. Balkan Savaşları’ndan sonra Makedonya’dan Karaman’a göç etmiş daha sonra Afyon’a yerleşmişlerdir.Ortaokula kadar Afyo...

Osmanlı'dan Cumhuriyete Güç Odaklarının Mücadelesi Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Alp Tazegül (28.06.2018)

    büyük komutanlarımızdan olan İlker Başbuğ Osmanlı'dan Cumhuriyete Güç Odaklarının Mücadelesi kitabında klasik padişahlardan bahsetmiyor. Kaliteli bir eser kaliteli bir adamın kaleminden çıkmış.