Osmanlı Döneminde Balkanların Şekillenmesi 1350 - 1550

Kuzey Yunanistan'ın Fethi, İskanı ve Altyapı Şekillenmesi

Faruk Özbey, Heath W. Lowry

Kitap Açıklaması

Yazarın eserlerinde, geçtiğimiz 30 yılda sabit kalmış olan özellik, Osmanlı Bürokrasisi tarafından korunmuş olan 15. ve 16. yüzyıl tahrir defterlerini öncülük ederek kullanmasıdır.

Bir dizi kitap ve makalesinde, devletin Müslüman ve Gayrimüslüm nüfusunun statüsünü ve yönetimini aydınlatmak amacıyla kuzeydoğu Anadolu'daki Tranbzon'dan Makedonya'daki Selanik'e kadar birçok yeri inceledi.

Bu eser, önceki çalışmalarını eskisine göre daha geniş bir çerçevede devam ettirir. Mevcut olan 15. yüzyıl tahrir defterlerine dayanarak, bugünkü kuzey Yunanistan'ın bir bölümünün (dolayısıyla bütün Balkanların) 14. ve 15. yüzyıllarda nasıl Osmanlı yönetimine dahil edildiğini gösterir. Sonrasında, fethin, yerleşimin ve altyapısal gelişimin gerçek basamaklarını belirlemek amacıyla, ortaya çıkan profili, o bölgedeki Osmanlı mimarisi kalıntılarının sessiz ifadeleriyle karşılaştırır.

Erken-dönem Osmanlı tarihi bilgimizin, 16. yüzyıldaki Osmanlı tarihi bilgimizin, 16. yüzyıldaki Osmanlı kronolojik geleneğine bağlı olduğunu düşünürsek, bu eseri revizyonist olarak, yani geleneksel bilgiye meydan okuyan bir biçimde değerlendirebiliriz. İddialarını büyük bir resim kitlesiyle (çoğu yazar tarafından çekilmiştir) örneklendirmiş ve bölgedeki beş yüz senelik Osmanlı varlığının kalıntılarını betimlemiştir. Bütün bu özellikleriyle bu eser, mimari ve arkeolojik kalıntıları dikkatli bir biçimde kullanarak, bunları, varlığını korumuş olan en erken bürokratik kayıtlarla gezginlerin ifadelerini de biraraya getirilerek, erken-dönem Osmanlı tarihi anlayışımızı artımanın mümkün olduğunun benzersiz bir örneğidir.111,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: The Shaping of the ottoman Balkans, 1350-1500
ISBN: 9789756437827
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 286
Basım:
Ebat: 22x305 cm
Çevirmen: Ahmet Cemal
Ağırlık: 1353
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.