Osmanlı İmparatorluğu’nda Nüfuz Mücadelesi

Anadolu ve Bağdat Demiryolları

Murat Özyüksel

Kitap Açıklaması

Hikayesiyle, belgeseliyle, müziğiyle Osmanlı demiryollarının tarihi.

Osmanlı ülkesinde demiryollarının inşası, devletin yabancı şirketlere verdiği imtiyazlarla yapılmıştı. İstanbul'dan Bağdat'a uzanan hatların inşası sadece Osmanlı idarecilerinin değil, Ortadoğu'ya ve Hint Okyanusu'na ulaşmak için farklı yollar arayan Avrupalı büyük güçlerin de ilgi odağındaydı.

Anadolu ve Bağdat demiryollarının inşası, bir tren hattı yapımının ötesine geçerek bir diplomasi ve nüfuz mücadelesine dönüşmüştü. Osmanlı Devleti'nin karşısında İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, ABD ve Belçika Ortadoğu'da bu demiryolları üzerinden kendi nüfuz alanlarını pekiştirmek için uzun süren büyük bir siyasi, ekonomik ve diplomatik oyuna girişmişti.

Döneme ait 300'ü aşkın fotoğraf, resim, harita ve karikatürle zenginleştirilen kitap, altı ayrı ülkenin arşivinden derlenen belgelerle demiryolları üzerinden yürüyen bu mücadelenin meraklı öyküsünü bütün ayrıntısıyla anlatıyor. Kitabın eşliğinde 2000 yılında TRT'de yayımlanmış ve metinlerini yine yazarın kaleme aldığı iki DVD'lik 10 bölümlük Demiryolları Belgeseli ile, aynı zamanda bir müzisyen olan yazarın Işığın Yansıması grubuyla hazırladığı Demiryolu Türküleri CD'si de okuyucuya sunuluyor.Murat Özyüksel Kitapları

111,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053607618
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 522
Basım:
Ebat: 20x28 cm
Editör: Emre Yalçın
Ağırlık: 2176
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.